Nejdražší královské dorty v historii, jejichž cena bere dech. Vede ten Kate a Williama

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Svatebni dort
Zdroj: Mr.Music / Shutterstock.com

Královské rodiny po celém světě baví v podstatě celý svět. Jejich životy, skandály, radosti… A také královské svatby a královské dorty. A právě o nich bude dnes řeč. Jejich cena totiž bere dech.

Každá nevěsta ví, že vybrat správný svatební dort je těžké a poměrně drahé. Královské rodiny toto moc řešit nemusí. Kdo měl nejdražší a nejokázalejší dort?

Princ William a Catherine Middleton

Začněme tím nejznámějším královským párem. Jejich svatba se konala 9. dubna 2011 ve Westminsterském opatství a byla jednou z nejočekávanějších událostí novodobé královské historie.

Zúčastnilo se jí kolem 1 900 hostů, což už vyžaduje pořádný dort a catering.

Dort podávaný na svatbě Kate a Williama byl tradiční anglický osmipatrový ovocný dort navržený Fionou Cairnsovou a byl pokrytý cukrovou polevou.

Cairnsová ozdobila dort květinovými cukrovými kousky vyrobenými podle seznamu konkrétních květin a listů, které si Kate přála mít na svém svatebním dortu.

Konečným výsledkem byl elegantní bílý dort zdobený více než 900 cukrovými ozdobami.

Přestože cena nebyla nikdy oficiálně odhalena, dle serveru Mashed činí odhad 80 000 dolarů, což je v přepočtu přes 1 750 000 korun. To z tohoto sladkého uměleckého díla udělalo nejdražší královský dort v historii.

Princ Charles a lady Diana Spencer

Williamův otec byl skromnější a dort na jeho svatbě s Dianou stál „jen“ 40 000 dolarů.

Ceremoniál se konal v katedrále sv. Pavla před 3 500 lidmi a odhaduje se, že vysílání vidělo 750 milionů lidí.

Svatební hostina byla pro 120 pozvaných hostů. Královský pár pro svůj velký den zvolil více než 20 svatebních dortů, ale pouze jeden byl prezentován jako oficiální.

Pětipatrový ovocný dort o hmotnosti 200 liber navrhli cukráři z Royal Naval School of Cookery.

Na dortu se pracovalo 14 týdnů a potřebovali vyrobit dva, protože se obávali, že by se jeden mohl během přepravy zničit.

Princ Rainier III. a Grace Kelly

Když si krásná herečka brala 18. dubna 1956 prince, byla to velká událost. Svatba se konala v katedrále sv. Mikuláše a zúčastnilo se jí 700 lidí.

Ozdobou svatby byl dort zdobený holubicemi. Dort vyrobili cukráři z Hôtel de Paris a šlo o šestipatrový obří dort, který vážil neuvěřitelných 225 kilogramů.

Jeho cena je odhadována na 12 200 dolarů.

Princ Harry a Meghan Markle

Na tyto dva královské vyvrhele nelze zapomenout. Jejich pohádková svatba se konala 19. května 2018 v kapli sv. Jiří.

Po náboženském obřadu královna uspořádala svatební hostinu v St. George’s Hall na hradě Windsor, které se zúčastnilo 600 hostů.

Pár, který je známý svým narušováním pravidel, ani u dortu nezklamal. Cukrářka Claire Ptak vytvořila dort s jemnou chutí citronu a černého bezu, máslovou polevou a čerstvými květinovými dekoracemi.

V dortu byl prý použitý sirup vyrobený ze stromů na pozemku královny v Sandringhamu.

Odhady ceny se různí. Dle jednoho z odhadů stál dort 32 000 dolarů, další, a prý mnohem realističtější odhad, je 70 000 dolarů.

Zdroj: Mashed, Hello magazine

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články