Nejčastější obavy těch, kteří se vydávají k psychologovi. Máte je i vy?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Terapie
Zdroj: Shutterstock

Každý z nás se jednou za čas necítí ve své kůži. Bohužel však tento stav u některých jedinců přetrvává déle, než by chtěli, a přesně proto se rozhodnou vyhledat odborníka, který ví, jak s nepříjemnými psychickými stavy zatočit.

Pokud hledáte terapeuta, od kterého očekáváte pomoc, tak se pravděpodobně bojíte toho, zda si s ním budete rozumět a nebudete mít strach se mu svěřit s vašimi problémy. Pojďme se podívat na nejčastější obavy všech klientů, kteří se na terapii vydávají.

Nemějte žádné obavy

Neznámé „co kdyby“ a vnitřní strach ze setkání s terapeutem může být jednou z potenciálních překážek při hledání pomoci. Terapeuti by vás měli vést a pomoci vám překonat veškeré problémy, se kterými bojujete.

Terapie je o vás, ne o terapeutovi. Prvním krokem je přiznání, že s něčím bojujete a pomoc potřebujete. Najít terapeuta a sdělit mu svůj problém je krok druhý. Myslete však na to, že terapeut je váš vůdce, nikoli řešení.

Terapeuti jsou ze zákona povinni mlčet o všem, o čem mluvíte. Váš příběh rozhodně neřeknou přátelům na večeřích a také o vás nebudou mluvit se svým manželem. Jejich práce a váš život jsou zcela oddělené od jejich vlastního a profesionálního života.

Jediným případem, kdy terapeut prolomí důvěrnost, je nebezpečí pro sebe nebo pro ostatní.

Váš terapeut to již slyšel

Terapeuti se zabývají širokým spektrem klientů, chováním, rodinnými problémy, závislostmi a obavami o duševní zdraví. Vaše předchozí činy, současné trápení a tajemství pro vašeho terapeuta nebude šokující, protože se v minulosti pravděpodobně zabýval mnoha podobnými scénáři.

Váš terapeut je tu proto, aby vás poslouchal, vedl vás a poskytoval profesionální názor. Není to váš přítel a nemusí souhlasit s vašimi názory. Dobrý terapeut k vám bude upřímný, což často znamená, že uslyšíte věci, které možná ani slyšet nechcete.

Tito profesionálové jsou vyškoleni, aby vás vedli a pomohli vám odhalit základní spouštěče všech problémů. Možná ale nebudou schopni odpovědět, proč jste ve své minulosti prožili traumatizující události nebo proč máte navzdory úspěšnému progresu i nadále negativní myšlenky.

I když je každý vztah mezi terapeutem a pacientem jedinečný, tak je stále hlavním cílem to, abyste se cítili co nejlépe. Chcete-li vidět pokrok, budete na této dlouhé cestě muset obětovat spoustu času a úsilí.

Zdroj: Very Well Mind
Autor: Štěpán Pacík


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články