Mahátma Gándhí: Odpůrce násilí, který se stal obětí atentátu hinduistického extremisty

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
Mahatma gandhi
Elliott & Fry / Public domain, via Wikimedia Commons

Inspiroval Martina L. Kinga, Nelsona Mandelu nebo Václava Havla. Vzdal se života v luxusu a snažil se dokázat, že láska zvítězí nad nenávistí. Bez použití násilí osvobodil Indii od britské nadvlády. Život Mahátmy Gándhího ale ukončil atentát radikálního hinduisty.

Mahátma Gándhí se narodil 2. října 1869 do rodiny bohatého obchodníka. Luxus a bohatství mu však nebyly vlastní a po studiu práv v Londýně se začal přiklánět k asketickému způsobu života.

Mnoho času věnoval studiu náboženských textů a podporoval nenásilný odpor. Jeho cílem bylo osvobodit Indii od britských kolonistů.

Dva roky cestoval po Indii a šířil své myšlenky, jako bylo odmítání spolupráce s koloniálními úřady a nerespektování nespravedlivých zákonů.

Pochodem proti kolonizaci

V roce 1919 se postavil do čela Indického národního kongresu, jehož cílem bylo získání indické nezávislosti. Za svoji činnost však skončil o tři roky později ve vězení.

Mahátma Gándhí ale ve své snaze vytrval. V 1930 se společně s tisícovkami svých příznivců vydal na měsíc trvající solný pochod, 320 kilometrů dlouhou trasu vedoucí do pobřežního města Dándí, pro vlastní sůl.

Ačkoliv spousta účastníků včetně Gándhího skončilo ve vězení, a někteří byli dokonce zabiti, dosáhli zrušení britského solného monopolu.

Tím ale indické problémy nekončily, ba naopak. V roce 1947 došlo k rozdělení Indie podle náboženského klíče, což vedlo ke střetům mezi muslimy a hinduisty.

Na věčnost ho poslaly tři kulky

Aby zajistil mír, započal o rok později protestní hladovku a po pěti dnech mu zástupci znepřátelených stran opravdu slíbili konec bojů. O pár dní později indický vůdce podlehl atentátu, jehož strůjcem byl hinduistický extremista Náthurám Gódsé.

V den, kdy byl Mahátma Gándhí zabit, mířil na pokojné modlitební setkání se svými dvěma vnučkami. Gándhí pobýval v sídle Birla House v Dillí, kde se postil na protest proti nedávnému násilí v souvislosti s rozdělením země.

Šel bez ochranky a během cesty komunikoval s příznivci, pro střelce tedy bylo velmi snadné se k němu dostat.

Kulky zasáhly Gándhího do hrudi, třísel a břicha a ten se okamžitě zhroutil před davem šokovaných diváků. Toho dne se tam shromáždila početná skupina lidí, kteří toužili zahlédnout Otce národa.

Zrada přišla z vlastních řad

Zraněný a umírající byl odnesen zpět do domu, zemřel za pouhou půlhodinu. Následně se Náthurám Gódsé pokusil spáchat sebevraždu, rozzuřený dav mu však vyrazil zbraň z ruky, a kdyby včas nezasáhla policie, zlynčoval by ho k smrti.

Podle webu Grunge byl Náthurám Gódsé hinduistický extremista a člen nacionalistické skupiny Hindu Mahasabha a také Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS), polovojenské skupiny napojené na moderní indickou pravicovou stranu Bharatiya Janata Party (BJP).

V soudní řeči, kterou pronesl při procesu, Gódsé mezi důvody pro spáchání atentátu uvedl Gándhího kladný vztah k muslimům a také jeho propákistánský půst.

V jeho očích se Gándhí stal příliš mocným a ohrožoval životy svých hinduistických spoluobčanů. Atentátník byl 15. listopadu 1949 popraven, uvádí ČT 24.

Zdroj: ČT 24, Grunge, History

Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články