Lillian Leitzel: Akrobatka s českými kořeny byla světovou hvězdou. Její život ukončila nehoda na laně

od Šárka Blahoňovská
3 minuty čtení
lillian leitzel
Zdroj: Profimedia

V dobách, kdy nejoblíbenějším formám zábavy kralovaly cirkus a vaudeville – divadelní program se zpěvy a tanci – byla největší hvězdou světa drobounká akrobatka Lillian Leitzel. Fanoušci ji obdivovali, muži ji milovali a spolupracovníci ji nesnášeli pro její výbušnou a panovačnou povahu. Úžasné kousky, které nikdo jiný nedokázal, troufale předváděla bez jakéhokoli jištění. Jednoho dne na to doplatila.

Lillian se narodila v roce 1892 do rodiny cirkusových umělců v německém Breslau jako Leopoldina Alitza Pelikan. Matka Nellie byla česká cirkusová akrobatka z úspěšné cirkusové rodiny Pelikánových a v době porodu jí bylo pouhých třináct let. Otec byl buď maďarský armádní důstojník a divadelník, nebo potulný cirkusový umělec.

Chtěla být slavnou pianistkou

Dětství strávila Lillian v Německu, kde žila se svými prarodiči Pelikánovými. Poctivě studovala a připravovala se na kariéru koncertní pianistky. Nakonec však geny zvítězily a Lillian přesvědčila svou matku, aby se mohla přidat k její akrobatické skupině Leamy Ladies, se kterou cestovala po Evropě.

Doplnila tak kočovný soubor, který mimo její matku tvořily ještě tři tety. V roce 1910 s nimi zamířila do Spojených států, kde dámy vystupovaly společně se slavným cirkusem Barnum and Bailey.

Jejich show však neměla velký úspěch, a skupina se proto rozhodla rozejít a vrátit se do Evropy. Lillian přesto zůstala v Americe a vystupovala sólově na hrazdě při různých estrádách.

Hlavní hvězda Ringling Brothers a Barnum & Bailey Circus

Při jednom z vystoupení v South Bend v Indianě si „odvážné letecké hvězdy Lillian Leitzel“ všiml agent z cirkusu Ringling Brothers a nabídl jí smlouvu. „The Aerial Wonder“ (doslova Vzdušný zázrak), jak ji nazvali, se stala hlavní hvězdou jejich cirkusu.

Když se v roce 1919 cirkus spojil s konkurenční společností Barnum and Bailey, drobná zrzka, která neměřila ani sto čtyřicet pět centimetrů, se stala jejich tváří na dalších dvanáct let. Až do své smrti.

lillian leitzel

Zdroj: National Photo Company Collection, Public domain, via Wikimedia Commons

Lillian proslula nejen jako umělkyně na hrazdě, ale především jako aerialistka. Vysoko nad zemí předváděla velkolepou podívanou. Oblíbené byly kousky na římských kruzích – dřevěných kruzích visících na lanech – zavěšených dvacet metrů nad zemí. Pod nimi nebyla žádná síť, která by Lillian při případném pádu ochránila.

Záměrně si vykloubila rameno

Vrcholným počinem však byl takzvaný „planž na jedné ruce“, kdy visela za jednu ruku na laně a v rychlých otáčkách poháněla své tělo vzhůru po laně jako vrtule. Ohromené publikum za zvuků bubnování nadšeně počítalo – Lillian takto dokázala udělat i přes sto otáček.

Planž se zdál fyzicky neproveditelný. Tajemství však spočívalo v tom, že si Lillian při každé otočce vykloubila rameno a pak ho zase vrátila na své místo. Tento trik prý vynalezla její matka a babička ho zdokonalila. Žádná z nich ho však nezvládla udělat tolikrát jako Lillian. Její rekord byl 249 otáček.

Vzteklá a uřvaná umělkyně

Pádu se nebála, prý to nebyla její starost. Důvěřovala těm, kteří měli na starosti poctivou přípravu veškerého nářadí a náčiní. Když se cokoli stalo, dokázala na všechny hlasitě řvát a nadávat. Křik a záchvaty vzteku byly její součástí a byly dovolené.

Lillian prostě byla ta speciální hvězda cirkusu. Jediná umělkyně, která vystupovala naprosto sama. A také jediná účinkující, jež měla pro sebe celý železniční vagón s vlastní kuchyní, soukromými šatnami a služebnictvem. To, jak na své služebné křičela, bylo veřejně známé a tiše tolerované.

Byla dvakrát vdaná

I přes její nezkrotný temperament jí muži leželi u nohou. První manželství s manažerem vedlejších show skončilo rozvodem. V roce 1928 se pak Lillian vdala za nejslavnějšího mexického artistu své doby, Alfreda Codonu.

Pár byl i mimo cirkusovou sezónu velmi žádaný. Vystupoval v Evropě, Mexiku i Jižní Americe. A během jednoho z těchto turné se stala nečekaná tragédie. Alfredo zrovna vystupoval v Berlíně, zatímco Lillian v Kodani.

Osudný pátek třináctého

Byl pátek 13. února 1931 a Lillian sklízela za svůj um zasloužený potlesk a obdiv diváků. Ve chvíli, kdy publikum nadšeně počítalo otáčky při jejím vrcholném čísle, praskl mosazný obratlík na laně, a půvabná artistka se střemhlav zřítila k zemi. Svým zraněním o dva dny později podlehla.

Codona se se smrtí své milované ženy nikdy nesrovnal. Rok po její smrti utrpěl vážnou nehodu a musel ukončit svoji kariéru. O šest let později spáchal sebevraždu poté, co zastřelil svoji třetí manželku, akrobatku Veru Bruceovou. Na své přání byl pohřben vedle své životní lásky Lillian Leitzel.

Autor: Michaela Pauerová

Zdroj: en.wikipedia.org, pleasekillme.com, circusesandsideshows.com


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články