Lidský pot má velmi důležitou funkci. Za jeho pach nemůže lidské tělo, ale mikrobi

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Zpoceny muz
Zdroj: PeopleImages.com - Yuri A / Shutterstock.com

Je to jako s ospalkami. Všichni víme, že je máme, ale nikdy nás pořádně nenapadlo proč. Stejně jako zmíněné ospalky i pot má pro tělo důležitou funkci. Dle potu lze dokonce poznat pohlaví člověka, či co jedl. A slyšeli jste už někdy, že si lidé musí vzájemně vonět? Dle studií je to pravda.

Pot nás trápí nejen z estetického hlediska, kdy dělá mokré koláče na oblečení, ale zejména kvůli svému odéru. Za něj ale paradoxně nemůže vaše tělo.

Proč se vlastně potíme?

Dle serveru The Guardian se potí i ostatní savci, ale ne tolik jako lidé. Lidem pak slouží jemné ochlupení těla k vypařování tohoto potu, čímž se ochlazují.

„Pokud jde o naši efektivitu, při ochlazování potem jsme úplná supervelmoc,“ uvádí autorka knihy Radost z potu Sarah Everts.

Jakmile se tedy vaše tělo začne přehřívat, je to právě pot, který vás ochrání před přehřátím. Dalším důvodem pocení je pak tzv. emoční pot, který je spojován s apokrinními žlázami.

„Neslouží k regulaci teploty, ale spíše k boji s blížící se výzvou,“ vysvětlil pro server Healthline Adam Friedman, docent dermatologie na Lékařské a zdravotní fakultě Univerzity George Washingtona.

Různé typy potu

Složení potu závisí na tom, ze které žlázy vychází. Když vychází z ekrinních žláz, které produkují většinu našeho potu, tvoří ho převážně voda. Dále v něm najdete zbytky soli, bílkovin, močoviny a čpavku. Žlázy tohoto typu se v největší míře nacházejí na čele, chodidlech a podpaží.

Druhým typem jsou apokrinní žlázy, které se většinou nacházejí v podpaží, tříslech a oblasti prsou. Jedná se o žlázy, které produkují právě ten páchnoucí pot například ve chvíli, kdy jsme ve stresu. Je však důležité uvést, že ani pot z apokrinních žláz není smradlavý vždy a hned. Příčinou změny jeho odéru jsou totiž mikrobi žijící na našem těle.

Smrad není z potu, ale z mikrobů

Časopis Scientific Reports zveřejnil výzkum vědců z University of York, kteří vystopovali zdroj pachu v podpaží ke konkrétnímu enzymu v mikrobu, který žije v lidském podpaží.

Test probíhal tak, že byli daní mikrobi přeneseni na člověka, jehož pot nezapáchal. Poté, co mu však do podpaží byl vložen vzorek s mikroby, jeho pot začal smrdět.

„Zjistili jsme, jak ten zápach vzniká. To, co teď opravdu chceme pochopit, je proč,“ uvedl v časopise vedoucí mikrobiolog v týmu Gavin Thomas.

Mikrob jménem Staphylococcus hominis se živí sloučeninou Cys-Gly-3M3SH, kterou produkují potní žlázy a po její konzumaci vylučují páchnoucí výpary.

Odér potu pak také ovlivňují potraviny, které jíte. Česnek, cibule či zelí mohou významně ovlivnit zápach vašeho potu.

Podle potu poznáte i pohlaví či jídelníček

Dle studie zveřejněné serverem The Guardian je možné rozlišit dle pachu potu, zda se jedná o muže, nebo ženu. Výzkumníci požádali 60 dobrovolníků, aby 10 minut mačkali bavlněnou gázu v neumytých rukou, a poté analyzovali chemický profil těkavých organických sloučenin, které tvoří vůni člověka. Výsledkem byla 97 % přesnost v určení pohlaví dle zápachu potu.

Zároveň je třeba doplnit, že dle studie zveřejněné v Experimental Physiology není pravdou, že se muži potí více než ženy. Vyšší míra pocení totiž nesouvisí s pohlavím, ale s velikostí těla.

Server Time pak například připomíná studii, dle které si ženy vybírají dle pachu heterosexuální muže, jejichž imunitní systém byl natolik odlišný, že každý potomek by měl zdravý imunitní systém. To však nyní již neplatí, protože většina lidí používá antiperspiranty a voňavky.

Jiná studie pak uvádí, že lidé, kteří se mezi sebou rychle spřátelí, mají podobné otisky tělesného pachu. Podporuje to teorii, že si lidé vzájemně musí vonět.

Zdroje: Scientific Reports, The Guardian, Sarah Everts, Healthline, Experimental Physiology, Time, BioRxiv, OnlyU

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články