Kýchání během spánku: Vědci vysvětlují, co se během této činnosti odehrává s naším tělem

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Kychani spanek
Zdroj: Shutterstock

Někdo z nás kýchá hlasitě, jiný zase roztomile, nikdo z nás se mu ale nevyhne. Ať už jde o alergii, nemoci, nebo zkrátka jen lechtání v nose, zaručeně se s ním setkáme snad každý den. Položili jste si ale někdy otázku, jak je to s kýcháním v noci?

Jak píše healthline.com, kýchání je přirozená obrana našeho těla. Jde o reakci na nějakou cizí částici v nose, kterou může být alergen, jako například chlup, smítka prachu nebo pyl, ale také bakterie a viry trápící nás při nemocích.

Kýchání z těla vytlačuje hlen a všechno, co nemá v nose co dělat. Proto, pokud vám někdo říká, abyste se kýchání nesnažili zadržet, poslechněte ho. Dříve či později stejně musí nepořádek ven.

Zadržovat kýchání může být pro vaše tělo velmi nebezpečné. Může vést nejen k tomu, že se vám v nose usadí viry a bakterie, ale také například k nepovedenému pokusu o zadržení kýchnutí, který může třeba zalehnout ucho.

Během spánku nevnímáme šimrání

Většina lidí v hlubokém spánku nekýchá. Je to podle všeho především proto, že pokud spíme, nenecháme se rušit nějakým slabým šimráním či lechtáním v nose. A vlastně obecně nás lechtání nevzbudí.

Mnoho lidí by možná argumentovalo, že pošimráním se dá člověk lehce vzbudit, to ale není pravda. Jak dlouho vám trvá, než kamaráda proberete, když ho jen lehce šimráte? Rozhodně se vám to nepovede napoprvé, pokud nemá extrémně lehký spánek.

Rozdíl nastává ve chvíli, kdy je člověk vážně nemocný. Potom ho šimrání v nose trápí v podstatě permanentně, a kýchá proto často, aby se jeho tělo mohlo zbavit všeho, co se potřebuje dostat ven.

V takovém případě toho člověk pravděpodobně příliš nenaspí, protože kromě kýchání také potřebuje smrkat. Obecně ale platí, že pokud ze spaní kýchnete, nemusíte se vždy vzbudit. Mnoho lidí to dělá, aniž by si to uvědomovali.

Lehký spánek

Někteří lidé si myslí, že své děti slyšeli ve spánku kýchat. To je ale jen mylná představa, ve skutečnosti jde pravděpodobně o situaci, kdy je dítě pouze v polospánku, nebo teprve usíná, či se naopak probouzí.

Většinou jsou tyto naše reflexy během spánku zcela vypnuty, takže pokud máte pocit, že vy sami, nebo někdo kolem vás skutečně ve spaní kýchá, pravděpodobně jde o opravdu velmi lehký spánek a mozek je zmaten z toho, co se vlastně děje.

Podobně je to i s dalšími jevy, jako je například žízeň či hlad, které by vás ze spaní vzbudit neměly, nebo například škytavka, která se ve spánku projevuje jen u málokoho. Dokonce ani váš spící škytající pes doopravdy nespí, ale jen odpočívá.

Kýchání ve spánku tak sice možné je, nicméně obvykle je to známka buď vážné nemoci, která si zkrátka žádá vaši pozornost, nebo toho, že nespíte dostatečně hluboce a váš spánek není kvalitní.

Zdroj: sites.psu.edu, healthline.com, scienceillustrated.com.au
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články