Japonský svátek Hanami je to pravé pro beznadějné romantičky. Završí ho sakurová vánice

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
hanami
Zdroj: Blue Sky imagery / Shutterstock.com

Hanami by se volně dalo přeložit jako pozorování květin. Hana, v japonštině květina, je však v japonské mysli synonymem pro sakuru. Svátek Hanami je tedy svátkem pozorování a obdivování rozkvetlých okrasných třešní. Pro Japonce je to jedna z nejdůležitějších událostí v roce.

Sakura, tedy okrasná třešeň, je jedním z typických japonských symbolů a také japonským národním květem. Je symbolem jara a ztělesněním krásy, ale i pomíjivosti života. Od rozkvetlého poupěte až do opadání květů trvá celá slavnost sakur asi dva týdny.

Hanami se slaví po celém Japonsku. Japonci tento svátek tradičně oslavují procházkami pod rozkvetlými stromy v parku či projížďkami pod sakurami na lodičkách na řece. Pořádají pod rozkvetlými třešněmi pikniky, popíjejí saké, povídají si, hrají hry. Setkávají se zde s rodinou a přáteli. Mohou zapomenout na každodenní starosti a na chvíli se jen bavit a odpočívat. Mnozí si i berou volno z práce, spousta firem je v tu dobu i zavřená.

Podstatou svátku je radost z pohledu na krásně rozkvetlé stromy bez ohledu na to, do jaké vrstvy japonské společnosti patříte. Na piknikových dekách tak vedle sebe uvidíte sedět šéfy velkých firem i dělníky z továrny.

Nejpozději rozkvétají na Hokkaidó

Sakury rozkvétají většinou na přelomu března a dubna, ale záleží na počasí a také na poloze daného místa. Na japonských ostrovech tak rozkvétají postupně, od jihu na sever. Nejdříve sakury rozkvétají na jihu Okinawy, později pak kvetou v Tokiu, na ostrově Honšú a na nejsevernějším ostrově Hokkaidó obvykle kvetou až v polovině května.

Předpověď pro kvetení sakur

Japonci každoročně s napětím sledují speciální květinové zpravodajství, které předpovídá kvetení pro celé Japonsko. Japonský meteorologický ústav dokonce sleduje několik desítek „kontrolních“ sakur a shromažďuje data o jejich rozkvětu již od roku 1953. Z výzkumu vyplývá, že sakury nakvétají stále dříve, než bylo v minulosti obvyklé. Například tento rok díky klimatickým změnám vykvetly nezvykle brzy.

Oslavy Hanami se do Japonska dostaly z Číny

Tradice oslav Hanami v Japonsku je stará několik staletí. U vzniku zřejmě stál silný čínský vliv. Sakury se do Japonska dostaly z Číny, kde tyto stromy rostly jen v zahradách vládců.

Symbol samurajů i válečných pilotů

Sakura se stala i symbolem samurajů, kteří byli připraveni se kdykoli obětovat pro svého pána. Během druhé světové války si piloti jdoucí do bitvy malovali na své stroje sakurové květy. V této květině spatřovali krátkou a pomíjivou krásu – podobenství ke smutku nad předčasně končícím životem. Jedno japonské přísloví dokonce říká, že co je sakura mezi květy, to je samuraj mezi muži.

Pod sakurami je doslova hlava na hlavě

Svátek Hanami je tak oblíbený, že je v dnešní době obtížné najít v parku dobré místo na piknik. Rozkvetlé parky ve městech jsou obvykle plné lidí, kteří si užívají květin, a není zde k hnutí. Pokud chcete v parku získat dobré místo, je třeba si přivstat.

Někteří Japonci tak přijíždí již brzy ráno a pod stromy si připraví plachtu s názvem skupiny a hodinou, na kterou plánují dorazit. Ti zámožnější si dokonce platí hlídače. Tedy člověka, který místo zabere a na dece sedí klidně až do večera, než jeho zaměstnavatel přijde. Takhle to dělají především podnikatelé a úředníci, kterým práce končí až v pozdních odpoledních hodinách. Ti, kteří si chtějí Hanami užít v klidu, musí vyrazit na odlehlejší místa do hor.

Sakurová vánice

Se stejnou intenzitou, jako je kvetení sakur, si Japonci užívají i jejich odkvétání. Ani v tomto období se parky nevylidní. Odkvétání sakur Japonci nazývají hana fubuki, což doslova znamená sakurová vánice.

Když se z květů stane „růžový koberec“, většinou se na zemi dlouho neohřejí. Přichází totiž sběrači, kteří květy dopraví do místních výroben tradičního sakurového čaje. Ten pak Japonci pijí po zbytek roku a těší se na další svátek Hanami.

Zdroj: japan-experience.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články