Jak správně sušit prádlo v zimě? Hodně větrejte, používejte odstřeďování a zkuste japonskou metodu

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Suseni pradla
Zdroj: New Africa / Shutterstock.com

Každá hospodyňka ví, že sušit doma prádlo v zimě je často velmi problematické. V mnoha domácnostech si proto své místo našly sušičky prádla. Ale ačkoliv mají mnoho nesporných výhod, zabírají hodně místa, které se ne v každé domácnosti najde. Ale jak tedy zamezit tomu, aby vaše mokré prádlo zvyšovalo vlhkost v bytě? Vezměte si příklad z Japonců, kteří toho o ušetření místa vědí více než dost.

Vlhkost v bytě bývá často velkým problémem a může vést i ke vzniku plísní. Pokud právě váš byt patří k těm, které mají problémy se zvýšenou vlhkostí, zkuste sušení prádla pomocí japonské metody.

Zkuste dvojí odstřeďování

Kromě plísní z nadměrné vlhkosti vzniká u sušení prádla v zimě ještě jeden problém. Vzhledem k tomu, že schne moc dlouho, může nakonec ztratit svěžest a začít zapáchat.

Existuje proto několik tipů, které je dobré využít, když chcete výše zmíněnému zamezit. Server The Guardian například doporučuje dvojí odstřeďování. V základním programu pračky si nastavíte co největší odstřeďování a poté vyprané prádlo necháte projet ještě jedním programem na odstředění.

V rámci odstřeďování myslete také na to, že záleží i na zaplnění pračky. Server Good Housekeeping uvádí, že pračka by měla být zaplněna maximálně zhruba ze dvou třetin.

Také se vyplatí pořídit odvlhčovač vzduchu, který odvede nadbytečnou vlhkost, a vy tak nebudete riskovat vznik plísní.

V neposlední řadě je dle The Spruce potřeba pořádně větrat a na pomoc si můžete vzít například větrák.

Jednoduchá japonská metoda

Japonská metoda vychází z promyšleného uspořádání prádla během jeho věšení na sušák. Pokud této metody využijete, můžete tak dle serveru Essanews výrazně urychlit sušení.

Tato metoda je navíc velmi jednoduchá. V podstatě jde o zavěšení největšího prádla na vnější konce sušáku a nejmenšího do středu.

Díky tomu se prádlo k sobě nelepí a větší mezery mezi kusy oblečení umožňují proudění vzduchu, který je efektivně vysuší.

Tuto metodu navíc server Chalupáři-zahrádkáři doporučuje vylepšit výrobou tepelného tunelu. Po rozvěšení prádla přes něj přehoďte ručník a jeho delší konec zastrčte za topení. Pod ručníkem tak bude proudit teplo a prádlo bude lépe schnout.

Zdroje: Chalupáři-zahrádkáři, Essanews, The Guardian, Goodhousekeeping, The Spruce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články