Hubnutí a cvičení za socialismu. Připomeneme vám nejčastější fitness vychytávky

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
cviceni za socialismu
cviceni za socialismu

Červené šortky a modré trenýrky. Školní cvičební úbor si jistě pamatují ještě mnozí z vás. Nebyly to však jen děti, které si užívaly pohybu za dob socialismu. Připomeneme vám cvičební pomůcky, které dnes vnímáme jako retro, ale v minulém režimu je lidé milovali. Díky nim získávali postavu snů a někteří je měli i ve své domácnosti.

Základem byl vhodný úbor

Americká fitness móda k nám přišla i přes to, že jsme byli orientovaní hlavně na východ. Ženy začaly nosit upnuté trikoty, legíny, návleky a sportovní čelenky do vlasů.

Dokonce i v televizním vysílání se tu a tam objevil pořad, který měl za cíl zvednout diváky z pohovky a donutit je udělat alespoň malý pohyb, jenž nastartuje metabolismus.

Pak tu byla také legendární spartakiáda, kterou někteří brali velmi vážně a jiní se chodili hlavně pobavit. Scházelo se zde mnoho cvičenců a pamětníci tvrdí, že šlo o velmi silný zážitek.

Retro rotana pro dámy

Rotační disky se prodávají i dnes, ale v době socialismu se jednalo o pomocníka, který měla ve své výbavě spousta domácností.

Rotana je plochou kruhovou deskou, jež se otáčí. Používaly ji především dámy, které si na ni stouply a točily se ze strany na stranu.

Výsledkem tohoto cvičení měla být postava snů. Rotana slibovala tvarované a kulaté boky, zatímco pas se měl stát velmi štíhlým.

Natahovací guma pro pány

Pokud pánové netrénovali na vzpěrače s větším závažím v posilovně, mohli si doma pomoci s natahovací gumou. Ta byla ideální pro mnoho cviků. Mohli díky ní posilovat hrudník, ruce, ale dokonce i nohy.

Gymnastické náčiní

Veřejné tělocvičny byly vybaveny kruhy a hrazdami, kde se pánové i dámy mohli zdokonalovat v gymnastickém cvičení, které bylo v době socialismu velmi oblíbené.

Ve sklepích domů vznikaly amatérské posilovny, kde se muži snažili dosáhnout svalnatých těl. Ke konci socialistické éry vznikaly filmy jako Rambo, Rocky či Commando a všechny předváděly dokonalá těla západních herců a kulturistů.

Pánové se je snažili napodobovat a experimentovali s provizorním náčiním v posilovnách, které si zařídili v domě. Scházelo se zde vždy jen pár lidí z domu a ti, kteří tyto časy pamatují, tvrdí, že právě zde si užili nejhezčí chvíle a navázali dobrá přátelství.

Autor: Eva Marešová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články