Díky nočním můrám se náš mozek lépe vyrovnává s problémy v životě

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
nocni mury
nocni mury

Noční můru měl minimálně jednou za život snad úplně každý z nás. Jistě se shodneme na tom, že takové sny, ze kterých se mnohdy uprostřed noci vzbudíte zpocení a nevíte, jestli to byl sen, nebo se to skutečně děje, rozhodně nejsou nic příjemného. Většina lidí noční můry vnímá jako něco špatného – a bodejť by taky ne! Ve skutečnosti nám ale pomáhají.

Noční můra není nic, co bychom chtěli zažít. Přesto se tak děje a má to svůj důvod. Noční můry nám ve skutečnosti pomáhají, abychom se dokázali lépe vyrovnat se stresem, kterému jsme v dnešní hektické době vystaveni.

Noční můry jsou pro náš mozek přínosem

Skupina neurologů ze Švýcarska se pustila do velmi náročného experimentu, na jehož základě vyšlo najevo, že noční můry vlastně našemu mozku prospívají. Děsivý sen nám pomáhá připravit se na stres během následujícího dne, díky čemuž jsme schopni krizové situace snášet o to lépe.

Když jste ve stresu, je zde riziko ošklivých snů

Nebýt v dnešní hektické a náročné době ve stresu? To zní jako nesplnitelný úkol. A je pravdou, že většina z nás se stresu tak úplně vyhnout nedokáže. Noční můry se podle neurologů objevují v době, kdy je člověk nejvíce ve stresu.

Když se vám v noci zdá ošklivý sen, klidně i takový, ze kterého se probudíte s čelem oroseným potem, můžete si být jistí, že váš mozek bude připravený lépe zvládat stres, kterému budete vystaveni. Mozek po noční můře dokáže mnohem rychleji reagovat a lépe zvládat emoce.

Noční můra aktivuje určitá centra v našem mozku

Neurologové během svého experimentu zjišťovali, jaká centra v našem mozku dokáže noční můra aktivovat. Zjistili, že se během škaredých snů aktivuje cingulární korová oblast a také oblast zvaná insulární lalok mozkové kúry. Zajímavé je, že spolu tato dvě centra v mozku souvisí – zatímco insulární lalok mozkové kúry aktivuje naše emoční reakce, cingulární korová oblast zase tyto emoce ovládá.

Lepší se bát ve snu než ve dne

Jen málokdo by si přál, aby se mu místo krásného snu zdála děsivá noční můra. Možná bychom ale měli být za ošklivé sny rádi. Proč? Podle odborníků to má jasné vysvětlení: Čím více se bojíme ve spánku, tím méně se bojíme ve dne.

Díky nočním můrám tak u nás dochází k určitému emočnímu otupění, což se v době, kdy jsme ve stresu, určitě hodí.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články