Den matek: Svátek plný lásky, ale i kontroverze a konfliktů. Symbolizuje jej jedna určitá květina

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Den matek
Zdroj: Shutterstock

Být tou nejskvělejší maminkou si přeje úplně každá žena. Vychovat své dítě, co nejlépe to jde, a společně s potomkem prožívat všechny životní úspěchy je cílem každé matky. Občas však může být úloha maminky trochu náročnější, a proto je důležité jí poděkovat za to, co pro nás dělá.

Den matek letos slavíme devátého května. Slaví se tradičně druhou květnovou neděli. Výlohy obchodů s květinami upozorňují na tento velký den už několik týdnů předem. Vybrali jste již pro svou maminku ten správný dárek, nebo necháváte nákupy na poslední chvíli?

Příběh moderního svátku

Věděli jste, že svátek, který se slaví po celém světě, je plný kontroverzí a konfliktů? Prozradíme vám zajímavosti, které jste pravděpodobně netušili.

Den matek začal jako protiválečné hnutí. Ve Spojených státech je založení Dne matek nejčastěji připisováno Anně Jarvis. Tato žena se snažila obhájit svou roli „Matky dne matek“ a přesvědčit děti, aby oslavovaly své matky.

Julia Ward Howe, známá pro napsání „The Battle Hymn of The Republic“, propagovala Den matek ale již od roku 1872. Howe tehdy vyzvala ženy, aby se jednou ročně shromažďovaly v saloncích, kostelech nebo společenských sálech v rámci podpory všech matek.

Od prvních let se některé skupiny tohoto dne chopily jako příležitosti získat finanční prostředky na různé charitativní účely. Tedy včetně potřebných prostředků pro matky v nouzi. Sama zakladatelka ale tyto charity nazvala křesťanskými piráty a nechtěla, aby tento den patřil mezi další způsob vydělávání peněz.

Dárek z lásky

Tím nejjednodušším dárkem ke Dni matek jsou pravděpodobně květiny. Bílý karafiát je původní květinou pro tento den. „Karafiát neztrácí své okvětní lístky, ale objímá je k sobě, když umírá. Přesně takto matky objímají své děti k srdci, jejich matka nikdy neumírá,“ uvedla Jarvis v rozhovoru z roku 1927.

Ačkoliv tedy peníze v tento den neměly hrát žádnou roli, výdaje na Den matek ročně přesáhnou několik miliard korun a lidé často přehnaně utrácejí. Mezi nejčastější dárky patří květiny či šperky.

Je důležité si uvědomit, že každá maminka bude ráda i za malý dárek. Kvůli Dni matek se tedy nemusíte stresovat a zmateně tak pobíhat po obchodech.

Zdroj: National Geographic
Autor: Štěpán Pacík


Související články