Stěrače stírají, klakson troubí. Komedii Vrchní, prchni! už je čtyřicet let

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Abrham vrchni prchni
Abrham vrchni prchni

Filmová komedie Vrchní, prchni! Ladislava Smoljaka z roku 1980 je divácky velmi oblíbeným kouskem. Není divu, spojení jeho režisérského umu se scénářem Zdeňka Svěráka a Josefem Abrahámem v roli falešného vrchního Vrány vyvolává úsměv na rtech už čtyřicet let. Kdyby byly tenkrát okolnosti jen trochu jiné, nevypadala by ale tato klasika tak, jak ji známe.

Místo Abrháma Nárožný

Jak už to tak bývá, i u Vrchní, prchni! se vypráví mnoho historek z natáčení. Poměrně známé je to, že Abrahám si ve filmu vůbec neměl zahrát. Svěrák si totiž myslel na Petra Nárožného, který s postavou Vrány už vlastně počítal.

Humor, jímž se po boku Miloslava Šimka a Luďka Soboty proslavil, se Smoljakovi příliš nezdál. Přál si jej ve filmu citlivější a jemnější, a tak navrhl právě Abrháma. Svěrák nakonec souhlasil a Nárožný byl právem zklamaný.

Námět čerpá ze Svěrákovy příhody

Námět filmu ale pochází od Svěráka. Právě jemu se totiž po jednom představení stalo, že si jej po vstupu do hospody lidé spletli s číšníkem a pokřikovali na něj.

Měl totiž oblek a motýlek, tak to hosty restaurace zmátlo. Na rozdíl od filmové postavy tuto zkušenost neproměnil v sérii podvodů, ale v umělecké dílo.

To se natáčelo na různých místech. Na pražském Žižkově, v knihkupectví v Kaprově ulici či na Uhelném trhu, ale také na kolonádě v Karlových Varech. V dalších rolích se v něm setkáváme s Libuší Šafránkovou, Eliškou Balzerovou nebo Jiřím Kodetem.

Patrasová se styděla a scéna s Menšíkem neprošla

Zahrála si v něm i Dagmar Patrasová, jež pro svůj vlastní stud trošku zalhala, aby se v jedné ze scén nemusela svlékat úplně donaha. Slavná sprchovací scéna měla být natočena bez kalhotek, ale Patrasová se vymluvila na menstruaci. Smoljak to nechal být, i když toho zpětně litoval.

Zajímavé je i to, že ve filmu se měl objevit i Vladimír Menšík. Jenže ten natočil scénu s Jiřím Suchým, který měl v té době zakázáno filmovat, a tak byla vystřižena.

Severní vítr neměl zpívat Uhlíř

Z Vrchní, prchni! Pochází i píseň Severní vítr. Původně ji měl interpretovat Pavel Bobek, ten ale s díky odmítl. A tak se používala verze s Uhlířem. Tomu ji už nikdo neodpáře a dodnes ji rád zařazuje do svého pěveckého programu na festivalech.

Text: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články