Labneh: Vyrobte si z obyčejného jogurtu výtečný sýr. Má více než dvoutisíciletou tradici

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Labneh
Zdroj: Slashio photography / Shutterstock.com

Když se řekne slovo labneh, asi vám to nic moc neřekne. Jedná se o čerstvý sýr, který lze přirovnat k naší lučině. Je však vyrobený z jogurtu, což mu dodává příjemně nakyslou chuť a hlavně si při výrobě ponechá všechny prospěšné bakterie.

Labneh (čte se leb-neigh) je skvělým způsobem k uchování mléka. Původem je z Blízkého východu a jedná se o starodávnou formu sýra vytvořenou přecezením jogurtu přes mušelín nebo gázu.

Historie a využití

Konzervování mléka fermentací je základem mnoha kultur a diet po celém světě. Řízené kysání mléka umožňuje prodloužit životnost mléka nebo jogurtu a snížit tak plýtvání potravinami.

A jednou z možností je právě labneh, jehož výrobu lze vysledovat více než 2 000 let zpět do oblasti zvané Levanta.

I po tolika letech tvoří základ mnoha blízkovýchodních jídel. Podává se ale i samostatně posypaný bylinkami nebo třeba jako součást salátů.

Stejně tak dobře poslouží labneh jako náhrada zakysané smetany na pečených bramborách, nachos nebo namazaný na toasty s rajčaty, olivovým olejem a mátou.

Jak si labneh vyrobit doma?

Sýr labneh není nic jiného než přecezený jogurt. Ideální je použít řecký jogurt, ale jinak dle serveru The Hungry Bites můžete použít jakýkoliv typ.

Vzhledem k tomu, že každý typ nebo značka má jiný obsah vlhkosti, jediné, co se může změnit, je doba, po kterou ho necháte cedit.

Většinou se doba pohybuje mezi 24 až 36 hodinami, což postačí k tomu, abyste získali hustý, krémový sýr, který můžete namazat na chleba nebo použít jako dip.

Jogurt dáte do mušelínu nebo gázy a necháte cedit. Někteří jej nechávají cedit při pokojové teplotě na kuchyňské lince, ale jistější je nechat tento proces proběhnout v lednici.

Stejně jako u většiny potravin a čerstvých sýrů je labneh nejlépe konzervován, když je skladován v lednici ve vzduchotěsné nádobě. Vydrží pak minimálně 2 týdny.

Můžete si udělat i kuličky, které jsou podobné malým mozzarellám. V tomto případě však potřebujete hustější směs a jogurt tak necháte cedit déle, tedy 36 až 48 hodin.

Jak vidíte, udělat si doma tradiční domácí sýr není nic náročného, ale vyžaduje to čas a trpělivost.

Zdroj: Delicious, The Hungry Bites

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články