Bratislavské rožky: Tradiční slovenské pečivo chráněné Evropskou unií zvládnete upéct doma

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Bratislavske rozky
Zdroj: Profimedia

Bratislavské rožky, které u nás někdy překládáme jako bratislavské rohlíky, mají dlouhou historii. Jedná se o pečivo ve tvaru půlměsíce plněné mákem nebo ve tvaru C, které je poté plněno mletými vlašskými ořechy.

První zmínky o tomto pečivu byly zaznamenány v roce 1599. Dle této zmínky v Knize mistrů cechu prešporských pekařů se rozhodlo, že na Velikonoční pondělí všichni pekaři pečící preclíky budou péct i bajgle, což byl dřívější název pro rožky.

Trocha historie

Pečivo se stalo tak oblíbeným, že si pekař Scheuermann otevřel v roce 1836 pekárnu, kde bratislavské rožky pekl. A k němu si přidávali i další. Pečivo bylo dokonce zasíláno do Vídně, Budapešti, Trnavy či Ostřihomu.

Pak se ale na bratislavské rožky zapomnělo a vzpomínku na ně oživil až Cech pekařů a cukrářů regionu západního Slovenska, díky kterému se stal bratislavský rožek chráněný EU jako tradiční místní specialita.

Je tedy jasně stanoveno, jak musí originální rožek vypadat. Obsah tuku v těstu musí být 30 %, nesmí být používány chemické přípravky, náplň musí být jen maková nebo ořechová a dle toho se liší tvar.

Postup na přípravu těsta

Příprava vám dle serveru Visit Bratislava zabere přibližně 20 minut a následné pečení pak 12–15 minut. Jedná se tedy o pečivo, které máte hotové za půl hodiny.

Na těsto si připravte 300 g hladké mouky, 300 g polohrubé mouky, 5 g soli, 180 g másla (původně se rohlíky dělaly ze sádla), 2 žloutky, 40 g droždí, 60 g moučkového cukru, 100 ml vlažného mléka a 2 žloutky na potření.

Z mléka, kvasnic a trochy cukru připravte kvásek a po 20 minutách přidejte mouku. Postupně pak dodejte ostatní suroviny a vypracujte nelepivé těsto, které necháte asi hodinu kynout.

Těsto si rozdělte na kousky o 25 gramech a vypracujte z nich koule. Ty rozválejte. Do středu pak dejte náplň.

Náplně do rohlíčků

Makovou náplň si připravíte z 200 g mletého máku, 100 moučkového cukru, 1 vanilkového cukru a 100 ml teplé vody.

Ořechová náplň pak vyžaduje 100 g mletých ořechů, 50 g moučkového cukru, 1 polévkovou lžíci rumu, 1 vanilkový cukr a 200 ml teplého mléka.

A pečeme

Dle zvolené náplně tvoříme tvary. V případě makové budou mít rohlíčky tvar písmene C, v případě ořechové tvar podkovičky.

Rožky potřeme žloutkem smíchaným vodou a necháme na chladném místě odpočinout, aby žloutek zaschl. Poté pečeme při 200 stupních přibližně 12–15 minut.

Díky zaschlému žloutku vznikne po upečení tradiční lesklý zlatý mramorový vzor. Teď již nezbývá nic jiného než popřát dobrou chuť!

Zdroje: Taste Atlas, Visit Bratislava, Bratislavský kraj, Maková panenka

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články