Pracujete z domova? Pozor na workoholismus i zdravotní problémy

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
hodneprace
hodneprace

Spousta lidí vidí práci z domova jako obrovskou výhodu. Tak jako vše v dnešní době, i tento trend však má svá velká úskalí. Lidé, kteří mají nastavený takzvaně home office, nebo si velkou část práce nechávají na doma a do kanceláře chodí jen pár dní v týdnu, mají například velké sklony právě k workoholismu.

Workoholismus je závislost na práci, která může velmi znepříjemnit osobní život. Nedostatek času na rodinu, na zájmy, zvýšené napětí a nervozita, nedostatek odpočinku. To vše je zapříčiněno právě nepravidelnou pracovní dobou, kterou s sebou domácí práce často přináší. Pokud pracujete z domu ať už částečně, nebo celkově, dodržujte tato jednoduchá pravidla a chraňte si svůj osobní život.

Vytvořte si denní plán

Osobní problémy související s prací jsou totiž způsobeny právě tím, že pracujete i ve chvíli, kdy už by v klasické práci bylo dávno po pracovní době. Je sice pravda, že lidé s home officem mohou déle vyspávat, lepší však je využít celé dopoledne práci. Člověk je doma sám a nic ho nerozptyluje, navíc odpoledne, kdy se děti či partner vrátí domů již má na ně čas.

Práce není vhodná pro ty, kteří se nedokážou k něčemu přemluvit. Home office s sebou přináší pohodlnost, kterou je často nutné překonat. Ačkoli se možná jedná o práci s jistými výhodami, stále je to práce jako každá jiná.

Udělejte si volno

Zdroj: 123RF.COM

Minimálně jeden, ideálně však dva dny v týdnu si udělejte volné. Může to být nastaveno pravidelně například na víkend, nebo se přizpůsobte partnerovi a vyrazte ve volné dny společně někam ven. Zkrátka vypněte všechny pracovní aplikace a nenechte se vystresovat tím, že něco nemáte hotové. Pokud pracujete osm hodin denně, máte na nějaký ten den klidu nárok stejně jako normální pracující člověk.

Dodržujte spánek

U domácích povolání je spánková hygiena velmi důležitá. Pokud totiž některý den zajdete s přáteli na pivo a vrátíte se později večer domů, do kanceláře zkrátka ráno musíte, ať chcete či ne. Donutit se ale vstát a začít pracovat, když vlastně můžete s klidem ležet doma, to dokáže málokdo. Minimálně osm hodin spánku denně tedy vřele doporučujeme.

Udělejte si pauzu na oběd

Zdroj: 123RF.COM

Zásadní chybou při home office je kombinace práce s jídlem. Je sice pravda, že doma vás nikdo neokřikne, když si budete drobit do klávesnice, ono se to bez vás ale tu půl hodinku nezblázní. Pokud se ani při obědě nedokážete odtrhnout od práce, výsledky budou stejně pravděpodobně nekvalitní, protože se nebudete moci dobře soustředit a navíc si uženete žaludeční vředy a nehledě na to, že polévka vylitá v klávesnici není nic příjemného.

Choďte do společnosti

Možná si to neuvědomujete, ale po čase se můžete začít cítit sami. Není třeba se v kanceláři přímo bavit s kolegy, stále máte nějakou tu lidskou přítomnost. Pokud jste celé dny doma sami a komunikaci udržujete s živými osobami pouze po internetu, vaše psychické zdraví tím může trpět a je tak třeba si volné chvíle vynahradit. Zajděte si na nákupy, za sportem, nebo jen tak posedět do parku, zkrátka někam, kde ucítíte přítomnost jiných lidí a načerpáte novou energii.

Zdravý životní styl je důležitý

Posledním velmi podstatným bodem je dodržování zdravého životního stylu. Pokud pracujete z domu, jedná se pravděpodobně o kancelářskou práci s počítačem, či manuální, ovšem sedící práci. Kromě dostatečného spánku a občasné procházky do parku dodržujte také zdravý jídelníček a nezapomeňte na nějakou tu tělesnou aktivitu. Nemusí se totiž jednat o problémy s nadváhou, které se u vás naskytnou, ale také se zády či krční páteří.

Autor: redakce


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články