Starejte se správně o kuchyňské nože. Tyhle chyby vás mohou přijít draho

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
nůž kuchyň
Zdroj: Shutterstock

Každý kuchař moc dobře ví, jak se starat o své nádobí, především pak o to, co je pro něj nejdůležitější, tedy nůž. Každý z nás jich má doma v šuplíku několik, ale zacházíte s nimi správně? Dnes vám poradíme, jak na to.

Nejdůležitější nástroj každého šéfkuchaře má svou životnost, a jen pokud se o něj budete dobře starat, vydrží vám léta. Do kvalitního nože se nebojte investovat. Sice vás počáteční koupě přijde opravdu draho, ale rozhodně tak neprohloupíte.

Výběr správného nože

Každý druh nože slouží jen na určité potraviny. Ještě než ale budete řešit, jakou čepelí krájet pečivo a jakou maso a proč, zastavte se nad výběrem samotného nože.

Klasickou výbavou domácností bývají nerezové nože. Ty se dobře ostří i v domácích podmínkách a jsou odolné proti poškození.

Uhlíková ocel nabízí mnohem kvalitnější ostří, ale dříve se otupí. Tento nůž také není odolný vůči korozi. Další alternativou může být nůž titanový nebo keramický.

Myslete také na rukojeť, která vám musí do rukou dobře padnout.

Ten umí to a ten zas tohle

Univerzální nůž na vše neexistuje. V základní výbavě by měly být čtyři nože. Nůž šéfkuchaře je jeden z těch největších. Hodí se na přípravu masa, zeleniny a drobné sekání.

Krájecí nůž je mnohem menší a hodí se přesně na to, na co je ten šéfkuchaře příliš veliký. Použijeme jej na drobné ovoce a zeleninu, odstraňování stonků, loupání cibule apod.

Zoubkovaný nůž je určen pro cokoli, co se musí řezat více než sekat. Například cibuli nasekáte nožem šéfkuchaře, ale takovou papriku musíte zkrátka nakrájet. Stejně jako třeba rajče vám to půjde mnohem lépe s nožem s drobnými zoubky, které roztrhnou hladký nebo kluzký povrch.

Poslední typem hlavního kvarteta je vykosťovací nůž, který využijete na maso, drůbež i ryby. Je pružnější, aby se ohýbal kolem kostí.

U sebe v šuplíku možná najdete ještě velký nůž s vroubky, ten slouží na pečivo, nebo sekáček na porcování masa.

Špatné uložení

Nože by měly mít v kuchyni své místo, není ale dobré je mít naházené přes sebe v jedné zásuvce. Pořiďte si šikovné organizéry nebo stojánky, které budete mít hned po ruce a zároveň se v nich nebudou nože tupit. Ze stojánku je vždy vyndávejte ostrou čepelí od sebe, abyste zabránili jejich poškození.

Nejlepší způsobem, jak mít nože stále na očích, je pořídit si magnetický proužek, který připevníte na zeď v kuchyni. Nože se tak nebudou otírat ani o sebe navzájem, ani o žádný stojánek a zůstanou ostré co nejdéle. Budete mít navíc hned přehled o tom, jaký nůž berete.

Pokud víte, že budete nůž potřebovat i mimo domov, například na piknik či dovolenou, pořiďte si speciální nůž, který bude pouze na tyto příležitosti.

Umývání

Nejjednodušším způsobem, jak nože umýt, je strčit je do myčky spolu s ostatním nádobím. Děláte to také? Tak přestaňte co nejdříve. Nože se budou v myčce otřásat a třít se o ostatní příbory. Čepele se mohou tupit, a dokonce i odštípnout. Pokud jsou navíc rukojeti dřevěné, mohou začít plesnivět nebo se jinak deformovat vzhledem k teplotě, která uvnitř myčky je.

Správné prkénko, správná ostrost, správný úchop

Pozor na to, na čem s noži krájíte. Pokud máte skleněné prkénko, rychle se vám čepele otupí. Požívejte raději dřevěné nebo plastové.

Nezapomínejte nože správně ostřit pomocí brousků. Pokud jste koupili kvalitní nože, součástí jejich sady můžou být honovací kameny, tedy speciální brousící kameny. Tupý nůž vám například po cibuli sjede, a navíc se u krájení hodně nabrečíte. Ostrý nůž by po cibuli neměl sjíždět, a protože se nebudou tolik uvolňovat štiplavé látky, neprolijete tolik slz.

Nůž byste měli držet správně a pevně, ale pokud nejste šéfkuchař a s nožem v ruce nestrávíte polovinu své pracovní doby, karpálních tunelů se bát nemusíte.

Tak vzhůru do kuchyně a pozor na prsty!

Autor: Naďa Brožová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články