Čím blíže nám lidé jsou, tím více jim ubližujeme. Má to řadu psychologických vysvětlení

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Hadka
Zdroj: Pexels

Pro člověka je daleko jednodušší ublížit někomu, koho zná než náhodnému člověku. Čím blíže k někomu máme, tím vyšší je jednoduše šance toho, že se s ním pohádáme. Už jako malé děti jste si možná uvědomili, že se daleko častěji hádáte se svým sourozencem, než s kamarády. A v dospělosti zase máme často tendenci ubližovat partnerům. Proč tomu tak je? Za celou situací se skrývá řada psychologických vysvětlení.

Na lidech, které známe a jsou nám blízcí, nám více záleží. Proto máme také větší tendenci se s nimi hádat. Pokud se na názoru neshodneme s někým, koho sotva známe, netrápí nás to tolik. Lidem, které máme kolem sebe denně, jsme ale pro drobné neshody schopni hodně ublížit, vysvětluje Calmerry.

Hádky s členy rodiny

Hádky mezi sourozenci jsou běžnou věcí především v dětství. Děti se často hádají kvůli úplným nesmyslům, kvůli kterým by se ale nikdy nepohádaly se svým blízkým kamarádem. Je to jednoduše proto, že mezi sebou sourozenci bojují o přední pozici v rodině.

To, že spolu tráví velké množství času, obvykle také nepomáhá. V tomto případě se často projevuje ponorková nemoc, varuje The Swaddle. Pokud se hádáte s členy rodiny v dospělosti, obvykle je to proto, že k tomu máte vážnější důvod. Hádky s přáteli obvykle nemívají tak složité rozuzlení a nebývají do nich tolik zapojeny emoce. Výjimky ovšem mohou potvrzovat pravidlo, píše Youniverse.

Hádky s partnerem

Pokud máte partnera, velmi často si o něm uděláte mylné představy a máte na něj nároky a očekávání, která nemusí splňovat. Pokud k tomu dojde, máte často tendenci začít ho přetvářet k obrazu svému.

Po několika měsících ve vztahu se obvykle člověk cítí natolik sebevědomý, že začne protistraně ukazovat, že ve skutečnosti není dokonalá úplně ve všem. A v tuto chvíli často začne docházet k hádkám, vysvětluje The Swaddle.

Hádky jsou nicméně ve vztahu důležité. Ačkoli nám ubližují, pomohou nám nastavit jistá pravidla a hranice. Pokud byste vše, co se vám nelíbí, jen nechávali jednoduše bez povšimnutí, po čase by se z vašeho partnera stal člověk, kterého vlastně nenávidíte. Díky hádkám můžete v mnohém najít kompromis.

Zároveň je ale důležité uvědomit si, že někdy musíte ustoupit právě i vy. Musíte pochopit, kdy je třeba se omluvit. Hlavní je nenechat hádky přerůst ve vážnější problémy. V takovém případě totiž pak podle Better Help partnera s největší pravděpodobností ztratíte.

Zdroj: Better Help, The Swaddle, Youniverse, Psychology Today, Calmerry

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články