Dívka (17): Před sociálkou jsme tajili alkohol i drogy. Moje děti skončily tak, jak já před lety

od Nikola Jaroschová
Zdroj: 123RF.COM

Dnes už dospělá žena si během svého života prošla mnohým. Momentálně se snaží zlepšit svou životní situaci, aby dostala zpět do péče své dvě děti. Vzhledem k jejímu chování totiž skončily v Klokánku, stejně jako kdysi ona sama.

„Moje matka byla alkoholička. S otcem se pořád hádali, k nám chodila sociálka a jednou, když mámu vyhodili z práce, skončila jsem v Klokánku,“ říká vypravěčka.

„Tehdy jsem netušila, že i moje děti na tom jednou budou stejně.“

Chtěla jsem být s rodinou, ale nikdy to nevyšlo

Když byla malá dívka po nějaké době převezena do dětského domova, dostala svolení na Vánoce zůstat s matkou. Ta měla tou dobou nového přítele, někoho z Německa.

„I když mi tvrdila, že jí nový tatínek posílá peníze, na Vánoce jsme neměly žádné dárky a on se neozýval. Moje maminka jen nadávala, zase hodně pila, já se nakonec vrátila do dětského domova a už nikdy jsem jí neviděla.“

Čtrnáctiletá dívka začala brzy toužit po rodině. Poprvé otěhotněla ve čtrnácti, podruhé v patnácti.

Později byla poslána do výchovného ústavu, kde se jí narodil chlapeček, kterého si směla nechat. Jenomže když v osmnácti neměla kam jít, dítě skončilo v pěstounské péči.

Začala jsem mít problémy s drogami, živila mě ulice

Mladá dívka neměla kde bydlet, živila se jako prostitutka a spala tam, kde to zrovna šlo. Po čase se na ní ale usmálo štěstí a našla si přítele.

„Je starší, také už měl tou dobou zkušenosti s drogami, to nás vlastně dalo dohromady,“ přiznává.

„Porodila jsem dvě děti. Na pravidelné návštěvy k nám chodila sociálka, snažili jsme se s přítelem zatajit alkohol i drogy, ale nakonec to nevyšlo, a naše děti byly odvezeny do Klokánku, kde jsem kdysi byla i já,“ pokračuje s příběhem.

V současné situaci se pár snaží o nápravu všeho, co v životě pokazil.

„Procházíme odvykací léčbou, snažíme se udržovat si bydlení a dostatek peněz. Chtěla bych mít jednou normální rodinu, tak doufáme, že se nám děti vrátí domů.“

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí s různými příběhy, které se neustále mění. Rádi se s vámi o ně postupně podělíme. Průměrná doba pobytu dítěte v našem zařízení je 6 měsíců. Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.

Související články