Anička (6): Měla jsem svrab a lidé se mě štítili. S matkou jsem spala v lese, nejen tam mi dělala hrozné věci

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Smutna divka
Smutna divka

Šestiletou Aničku přijal Klokánek na žádost policie. Ta byla totiž přivolána, když sociální pracovnice zjistily, jak špatně rodina žije. Žena závislá na alkoholu nedokázala Aničce najít stálý domov.

Stěhovaly se z místa na místo. Jednou přespaly u známých, jindy v lese. Holčička měla nepříjemné kožní nemoci, kvůli kterým je nenechali příbuzní přespávat u sebe doma. A tak matka s dcerkou putovaly z místa na místo, dokud nezasáhl Klokánek.

Holčička strávila několik dní po doktorech. Brzy si v Klokánku našla kamarádku

Anička byla pohublá, smutná a měla svrab, se kterým se musela léčit. Brzy poté se ale v Klokánku začlenila do dětské společnosti, a to především díky stejně staré holčičce, kterou zde potkala.

Matka ji brala na krátké procházky, ale okrádala ji o peníze

Matka Aničky mnohokrát slíbila, že už pít nebude. Že si najde nové bydlení a časem si vezme Aničku zpět do péče. Jenomže se ukázalo, že to všechno byly pouze plané řeči.

Sem tam se sice stavila, aby si vzala holčičku ven na procházku, ale ukázalo se, že ji ve skutečnosti jen využívá, bere jí kapesné a za to nakupuje další alkohol. Dívka navíc později přiznala, že matka žije v lese s bezdomovci, kteří jí bijí a zneužívají.

Chtěla se změnit, ale alkohol zvítězil

Poté, co OSPOD zamezil matce styku s dcerou, žena slíbila, že nastoupí na léčení a pokusí se pro svou dceru zajistit lepší bydlení. Ale nakonec opět zvítězila její závislost na alkoholu.

Když už to vypadalo, že skončí dívka v dětském domově, našla se vhodná pěstounská rodina, která si Aničku vzala na několik dní na zkoušku. Později si dívku odvedli už natrvalo. Její matka je na alkoholu závislá dodnes, z Aničky mezitím vyrostla krásná mladá dáma.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu. Vzhledem k tomu, že děti nemůžeme při příjmu testovat a nelze jim zakázat návštěvy, dostávají se naši zaměstnanci do ohrožení života bez nároku na odměny.

Já jsem se nakazila při akutním nočním příjmu dětí. Byla jsem hospitalizována s těžkým průběhem Covid-19 v nemocnici, kde jsem strávila dva týdny.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové.

Děkujeme rovněž za všechny darované ochranné prostředky od soukromých firem a veřejnosti, které nám velmi chyběly z důvodu absence podpory státu. Pomohou nám chránit naše zaměstnance do doby realizace aktuálně slíbené pomoci od MPSV.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.

Související články