Ján Zákopčaník se po bouřlivém odchodu z televize potýkal s existenčními problémy. Vrátil se k původní profesi

od Lída Kropáčková
2 minuty čtení
Ján Zákopčaník
Zdroj: Profimedia

Přestože rodák ze Žiliny nebyl žádnou mediální hvězdou, jeho působení v České televizi v pořadu Předpověď počasí se stalo nezapomenutelným především kvůli originálnímu pozdravu „slunce v duši“, se kterým se s diváky pravidelně loučil.

Začínal na letišti

Ján Zákopčaník vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy a po studiích pracoval jako letecký meteorolog na ruzyňském letišti. Odtud si odskočil v letech 1994–2005 do České televize moderovat pořad Předpověď počasí a vypracoval se do pozice šéfredaktora.

Jen málo se o něm ví, že jeho maminka si přála, aby byl knězem. On toužil vystudovat astronomii, ale ten rok se neotvírala, a tak šel na meteorologii.

Pro svůj upřímný a empatický přístup k divákům si získal nebývalou popularitu, a dokonce pětkrát vyhrál anketu Rosnička roku.

Své příznivce rozesmutněl hned dvakrát

V roce 2001 se na trhu objevil bylinný likér s názvem shodným s jeho oblíbeným pozdravem, a už ho tak nadále nemohl pro rozloučení s diváky na konci relace uvádět.

Po druhé to bylo v roce 2005, kdy se po delších neshodách rozhodl z České televize odejít.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený 𝐄𝐱𝐭𝐫𝐚.𝐜𝐳 (@extra.cz)

Odchod z ČT byl bouřlivý

Odchod od moderátorské práce neproběhl úplně v klidu a šlo hlavně o hádky s tehdejším vedením zpravodajství.

Práce v televizi, která ho tak trochu proslavila, byla časově velmi náročná a pro člověka, který miloval rodinný život a měl své koníčky, byla často stresující.

Při své práci usiloval o moderní a originální způsob zprostředkování informací poutavým způsobem divákům. Vedení zpravodajství mělo jiné priority, a tak se Zákopčaník rozhodl atraktivní zaměstnání opustit.

Po odchodu z televize se potýkal s existenčními problémy. Pracoval chvíli pro rádio Blaník a zpracovával kalendáře s pranostikami.

Návrat k původní profesi

Přestože se nerad vracel k práci, kterou už dělal, když dostal v roce 2007 nabídku od bývalých kolegů dělat opět leteckého meteorologa, přijal ji, aby mohl zaopatřit rodinu. Nakonec byl rád, že se k původní profesi vrátil, a jinou práci už nehledal.

Jak uvedl v rozhovoru pro iDNES z roku 2005, chtěl dělat relaci Předpověď počasí v širších souvislostech, ale na to nebyla ČT připravená. Zajímavě se zmínil i o práci leteckého meteorologa.

„Pilotům nemůžete nic předstírat. Pro muže na palubách letadel je velký rozdíl, jestli bude výška mraků v pěti stech, nebo jen ve stovce metrů. Meteorologovi s takovou školou pak není zatěžko přiznat, že jeho prognóza je pouze přibližná,“ srovnal svou práci na letišti a v televizi.

Jeho úmrtí všechny překvapilo

Smrt jednoho z bývalých nejoblíbenějších moderátorů České televize, jež podle smutečního oznámení přišla 22. června, je pro všechny, kdo Jána Zákopčaníka pamatují jako vlídného člověka, který k nim prostřednictvím obrazovek vstupoval do jejich domovů, velkým překvapením. Bylo mu teprve 63 let.

Na chatu ČT po něm zůstala hezká myšlenka: „Důležité ale je, pokud vás slunce v duši oslovilo, abyste si ho sami v sobě dopěstovali a opatrovali.“

Zdroj: Česká televize, iDNES, Extra.cz, Instagram

Autor: Lída Kropáčková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články