Pavel (40): Přítelkyně nedostala na Vánoce dárek, který chtěla. Sbalila si věci a odešla

od Luboš Klouček
3 minuty čtení
smutny muz
smutny muz

Pavel tráví letošní Vánoce sám. Loni touto dobou byl zamilovaný a přemýšlel, čím by potěšil svou drahou polovičku. Letos může jenom smutně vzpomínat na pěkné chvíle, které spolu prožili. Dáša ho totiž mezi svátky opustila. A to kvůli úplné hlouposti.

„Stále lituji toho, že jsem ji tenkrát nezastavil. I po roce je mi líto, že to mezi námi tenkrát skončilo,“ vypráví Pavel. Na jednu stranu přiznává, že se jeho přítelkyně projevila jako sobecká osoba, která ho opustila během svátků. Na druhou stranu vyčítá sám sobě, že si ji nebyl schopen udržet.

Zdroj: 123RF.COM

Přála si novou kuchyňskou linku. Pavel ale nedostal žádné vánoční prémie

Pavel s Dášou se přestěhovali do nového bytu půl roku před Vánoci. Bylo ale třeba spoustu věcí upravit a změnit. A největší Dášin sen byla nová kuchyňská linka. Pavel jí slíbil, že dostane přesně takovou, kterou si vybrala. Jenomže přání bohužel nakonec splnit nemohl. „Šéf v práci přerozdělil prémie úplně jinak, než jsme čekali. Já dostal minimum a do zvolené linky mi chybělo několik tisíc. Rozhodl jsem se proto koupit raději nový psací stůl a několik drobností. Tušil jsem totiž, že kdybych zvolil jinou linku, bylo by to špatně.“

Zdroj: 123RF.COM

Jenomže se ukázalo, že špatná byla i tato možnost. Když se Pavel snažil pod stromečkem obhájit, že linku koupí za dva měsíce, až na ni našetří, obvinila ho Dáša z toho, že je sobec, protože nakoupil jenom věci, které se prý líbí jemu. „To přitom nebyla pravda. Chtěl jsem jí opravdu moc vynahradit linku. Řekla mi, že jsem měl vybrat jinou. Ze zkušeností ale vím, že kdybych to udělal, bylo by to také špatně.“

Druhý den se sebrala a odešla

Když se ráno Pavel posadil ke snídani, Dáša mu sdělila, že s ním už být nechce. Prý nebude s někým, kdo je sobec a nedokáže jí splnit ani nejmenší přání. „Samozřejmě jsem se bránil. Řekl jsem jí, že je sama sobecká. A to byl konec. Odešla a už se mi neozvala.“

I když si Pavel dobře uvědomuje, že by mu s Dášou nikdy nebylo dobře, lituje toho, v jakém duchu se rozešli. Pořád ji má svým způsobem rád a přál by si, aby mohli zůstat alespoň přáteli. Před Vánoci se mu vrací vzpomínky na pěkné chvíle, co spolu prožili. Letošní Vánoce budou podle jeho slov osamocené a smutné. A prémie, které tento rok dostal, utratí pravděpodobně za dárek pro svého kocoura.

Autor: Šárka Cvrkalová

Názor odborníka

Je zapotřebí si položit otázku: Na základě čeho vyvozuje Dáša, že je Pavel sobec? Je to skutečně proto, že nedostala, co požadovala? Jaké jsou jiné případy, kdy se Pavel choval sobecky? Je Dášin argument objektivní nebo je to pouze záminka či výmluva, aby Pavla mohla opustit? Na takovéto otázky by bylo vhodné nalézt odpověď a dopátrat se toho, co stojí v pozadí problému.

Je docela možné, že Dáše nešlo ve skutečnosti o kuchyňskou linku. Pokud ano, pak je to otázka hodnot, které člověk považuje za důležité. Chce být člověk s někým, kdo ho opustí v okamžiku, kdy nedostane, co požaduje? Jsou v partnerství materiální věci, jako je kuchyňská linka natolik důležité, že předčí veškeré emoce, které vztah tvoří?

Komunikace hraje v celé záležitosti ústřední roli. To platí dvojnásob, pokud se jedná o vztah mezi partnery. Je důležité umět zdravě komunikovat a dokázat se bavit i o složitých či bolestivých tématech. Někdy se může stát, že komunikace selhává. I z toho důvodu je vhodné si uvědomit, že přibližně 70% veškeré komunikace probíhá neverbálně (například postoj těla, mimika, gestikulace a další). Dále je nutné vzít v potaz, že i paraverbální složka komunikace hraje velkou roli (například hlasitost, tón, pomlky a emotivitu hlasu). V celku je tedy dobré si ujasnit, zda specifická komunikace probíhá otevřeně a naše mimoslovní projevy jsou v souladu s tím, co říkáme. Například takové sdělení “jsi dokonalá” nabývá zcela jiného rozměru, pokud použijeme sarkastický tón hlasu a pokřivenou grimasu obličeje.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články