Linda (35): Nemohla jsem synovi najít tatínka. Tak si ho našel sám

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
matka
matka

Se synem jsem zůstala sama. Jeho otec se necítil na společný rodinný život a dal přednost svobodě. Nevyčítala jsem mu to. Raději jsem zůstala sama než po boku člověka, který ještě dostatečně nedospěl a očividně nebyl schopný se postarat o dítě. Byla jsem odhodlaná se s životem poprat sama a svému synovi zajistit vše, co bude potřebovat.

Nebylo to vždycky jednoduché

Pro svobodnou matku s dítětem na krku to nebylo vždycky úplně jednoduché. Jen málokdo si umí představit, jak těžké je vyjít pouze s příspěvkem od státu. Byla jsem nucena najít si práci, abych nás oba uživila a měla pro syna vše, co potřeboval.

Nakonec jsem měla dvě práce, abych dokázala zaplatit nájem, synovu školku a veškeré výdaje, se kterými se v dnešní době potýká snad každá rodina. Proto jsem neměla příliš mnoho času na nějaký společenský život. Ba naopak, neměla jsem vůbec žádný čas.

Začal se ptát, proč nemá tatínka

Když byly synovi tři roky, začal se vyptávat, proč nemá tatínka, když ho Lukášek i Honzík mají. Jeho upřímnému pohledu se nedalo odolat a já neměla sílu mu lhát. Proto jsem mu řekla, jak to s jeho pravým tatínkem bylo, ačkoli mi bylo jasné, že mě ve svém věku nemá šanci pochopit. Syn se ale tvářil, že tomu rozumí, přikyvoval a nakonec řekl, že mu mám najít jiného tatínka. Takového, který od něho už neuteče. A to byla panečku výzva.

Zdroj: 123RF.COM

Vzal to do svých rukou

Bez hlídání se po večerech jen stěží někam dostanete. Já se však snažila, abych synovi našla tatínka, protože na něm bylo vidět, jak moc by si tátu přál. Třeba v den, který měli ve školce vyhlášený jako den otců a dětí, a on chudák neměl s kým jít. Tehdy mi mého chlapečka bylo strašně líto, protože byl ve třídě jediný, kdo tam neměl tatínka, ale maminku.

Myslela jsem si, že tím vším můj syn strádá, ale spletla jsem se. Můj čtyřletý syn se totiž rozhodl, že situaci s tatínkem vezme do vlastních rukou. A když jsem mu nebyla schopná najít tatínka já, našel si ho sám.

Já nemám tatínka, Pavlík nemá maminku

A musím uznat, že na to šel ve čtyřech letech poměrně fikaně. Vypozoroval totiž, že kamarád Pavlík, se kterým si ve školce půjčovali traktory a autíčka, nemá maminku. Ve své makovičce si dal dohromady, že když Pavlík nemá maminku a on zase nemá tatínka, jde to dost dobře dohromady. A o tomto plánu mě a Pavlíkova otce jednoho dne v šatně informoval.

V první chvíli mi bylo trapně a Pavlíkovu tatínkovi očividně taky, protože byl rudý až za ušima. Pak jsme se tomu ale museli zasmát, protože to ten můj klučina skoulel opravdu mazaně. Abychom oběma chlapcům vyhověli, zašli jsme společně do cukrárny na pohár. Já s Pavlíkovým otcem šla ještě ten večer na skleničku, děti nám pohlídala jeho sestra. Nebyla jsem schopná najít svému synovi tatínka, tak si ho nakonec šikovně našel sám.

Linda, Praha
Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky, která nám jej zaslala pomocí elektronické pošty. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.

 


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články