Inkontinence netrápí jen starší ženy. U mladých lidí za to může sedavý styl života

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Inkontinence
Zdroj: Shutterstock

Mnoho lidí má za to, že inkontinence trápí nejčastěji starší ženy. V posledních letech se ale ukazuje, že s ní mívají problémy čím dál mladší ženy. Čím je problém způsoben a jak se s ním dá bojovat?

Inkontinence je náhlý únik moči, ke kterému může docházet například během kašle, smíchu či pohybu. Někdy může dojít také k tomu, že má člověk nutkavou potřebu močit a nestihne kvůli ní dojít na toaletu. Problém trápí mnohem častěji ženy než muže, uvádí Mayo Clinic.

Až 50 % žen má ve svém životě s inkontinencí problémy. Řeší je však pouze desetina. U mužů není problém tak častý, pouze 5 % pacientů ale komplikace konzultuje se svým lékařem, vyplývá z informací webu Cleveland Clinic.

Trápí stále mladší ženy

Příčinou inkontinence je nejčastěji dysfunkce pánevního dna. Zatímco dříve se mluvilo o tom, že jde především o problém týkající se starších lidí, v posledních letech se objevují případy u mnoha mladých žen a dívek, píše Vlasta.

Děje se to především kvůli životnímu stylu. Mladí lidé mají totiž často sedavé zaměstnání. A právě nedostatek přirozeného pohybu může za to, že pak trápí inkontinence i jinak zcela zdravé osoby.

Pokud se u vás problém objeví, je třeba ho řešit. Jde totiž o nemoc jako takovou, zároveň ale také o příznak dalších zdravotních problémů, které se u vás mohou časem objevit, upozorňuje WebMD.

Kegelovy cviky? Raději ne!

Někteří lidé mají za to, že při problémech s inkontinencí mohou pomoci takzvané Kegelovy cviky, tedy soubor cviků, které posilují pánevní dno. Jenomže ve skutečnosti si jimi můžete naopak ublížit.

„Vtahování a stahování svalů vůbec nic neřeší. Svaly pánevního dna jsou v tenzi, kterou je potřeba uvolnit,“ říká k problému Jana Javůrková, lektorka zdravotního tělocviku se specializací na potíže s pánevním dnem.

Potíže s inkontinencí mohou v neposlední řadě potkat ženy během těhotenství. „Vyšší prokrvení orgánů v té době mění tlakové poměry v pánvi, což někdy vede ke snazšímu odtoku moči. Ve vyšším stádiu těhotenství navíc tlačí rozpínající se děloha na močový měchýř, který se tak sám nemůže rozšiřovat a pojme méně moči,“ vysvětluje iDNES.

Ať už se u vás objeví inkontinence z jakéhokoli důvodu, je vždy dobré komplikace řešit s lékařem, který vám poradí, co dál. Díky tomu se také ujistíte, že si nezaděláváte na další problémy. A to platí i v případě, že se se situací potýkají pánové.

Zdroj: Mayo Clinic, Cleveland Clinic, iDNES, WebMD, Vlasta

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články