Ženské gladiátorky: Bojovaly, aby bavily bohaté muže. Ty nejlepší obšťastňovaly samotného panovníka

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
gladiatrix
gladiatrix

O existenci ženských gladiátorek se velmi dlouho spekulovalo. Mnozí je považovali ze pouhou legendu a nevěřili tomu, že i ženy kdysi ve starověkém Římě bojovaly jedna s druhou.

Archeologické nálezy z nedávných let ale potvrdily, že skutečně už za vlády císaře Nerona existovaly takzvané gladiatrix, neboli ženy – gladiátorky, které se účastnily zápasů v Koloseu.

A nejen to, mnohé byly dokonce uctívány a považovány za hrdinky, které mají právo v panských domech bavit hosty.

Jejich zápasy se od těch mužských příliš nelišily

Ženy byly při zápasech podle všeho oblečeny velmi podobně jako muži. Používaly přilbice, chrániče rukou, kolenou a holení, štíty a meče.

Přestože přímo v zápase se příliš rozdíly neřešily, existovalo mnoho rozdílů mezi muži a ženami, kteří se stali gladiátory.

Zatímco muži byli především otroci, kteří byli do Kolosea posláni, aby dokázali, že si zaslouží život, ženy bojovaly vždy dobrovolně. Byly symbolem lidské síly.

Jejich odměnou také nikdy nebyly peníze, ale pouze potlesk a sláva. Bylo totiž vyloženě výsadou bohatých žen bojovat s jinými. Neměly tak potřebu zápasit kvůli zlatu.

Mnoho ženských gladiátorek bylo považováno za hrdinky a dostávaly výsady vystupovat v domech bohatých a bavit jejich hosty.

Ty nejlepší, které si vybral sám panovník, měly dokonce možnost bojovat v jeho přítomnosti v osobních zápasech pouze pro něho.

Archeologové objevili staré římské texty dokazující existenci takzvaných Amazonek

Ačkoli byly ženy bojující v Koloseu donedávna pouze legendou, archeologické důkazy nakonec hovoří jasně. Gladiátorky skutečně existovaly. Ve starém Římě se jim někdy přezdívalo také Amazonky.

Nejvýznamnějším důkazem o tom je starý římský spis Halicarnassus, který je v současný době umístěn v muzeu ve Velké Británii.

V tom jsou gladiátorky popisovány nejen jako bojovnice, ale také jako hrdinky a objekty milostného rozptýlení.

V roce 2001 byla navíc londýnskými vědci objevena kostra bojovnice. Ta byla pohřbena společně s několika předměty a artefakty jasně dokazujícími, že se jedná o gladiátorku.

Tím byla oficiálně potvrzena existence ženských gladiátorů a mýtus se stal skutečností.

Autor. Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články