Spartakiády: Akce s obrovskou účastí, ale rozporuplným vnímáním veřejností

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Spartakiada
Zdroj: Shutterstock

Spartakiády byly dříve svým rozsahem ve světě jedinečné. Konaly se každých 5 let a vystoupit na nich byla pro sportovní skupiny obrovská pocta. Jak ale vlastně vznikly, jak probíhaly a co pro ně bylo typické?

První celostátní spartakiáda se konala na Strahovském stadionu v Praze v červnu 1955, píše Pro ženy. Spartakiáda měla symbolizovat sjednocení lidí. Zároveň ale šlo také o důkaz sepětí lidu s komunistickou stranou.

Spartakiáda

S pojmem spartakiáda přišel funkcionář Jiří Chaloupecký. Tomu se stal inspirací Spartakus, kterému on sám přezdíval Jánošík starého Říma, uvádí Český rozhlas Plus. Název se velmi rychle ujal.

Ačkoli si mnoho lidí myslí, že jde o fenomén Československa, ve skutečnosti se sportovní akce podobného typu pořádaly například v Německé demokratické republice nebo v Sovětském svazu či v Albánii. Dnes se s nimi setkáte třeba v Číně, doplňuje Čti doma.

Miliony cvičenců

Spartakiády na Strahově byly obrovskou událostí. Zapojovaly se do nich miliony cvičenců. Lidé soutěžili ve velkých skupinách v kategoriích podle věku. V 70. a 80. letech byla návštěvnost sportovních akcí obrovská.

Nejlegendárnější spartakiáda proběhla v roce 1985, píše Pro ženy. Jednak ji proslavila píseň Poupata od Michala Davida, zároveň ale také sériový vrah Jiří Straka, který v dané době přepadával a vraždil v Praze mladé ženy. Získal tak přezdívku Spartakiádní vrah.

Na spartakiády byl rozporuplný názor tehdy i dnes. Někteří lidé akce milovali a považovali je za způsob, jak sport sjednocuje lidi. Jiní je ale vnímali pouze jako nástroj komunistické propagandy.

Zdroj: Český rozhlas Plus, Pro ženy, Český rozhlas Wave, Benešovský deník, Pro ženy, Čti doma

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články