Falešná princezna Caraboo: Vodila lidi za nos z ubohého důvodu. Neuvěříte, co a proč jim napovídala

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Princezna Caraboo
Princezna Caraboo

Mary Baker se narodila 11. listopadu 1792 jako Mary Willcocks. V médiích se ale proslavila spíše jako princezna Caraboo. Podvodnice, která několik měsíců oklamávala britské město, ve skutečnosti nikdy ke královské krvi nepatřila.

V roce 1817 se švec a jeho žena setkali v anglickém městě Almondsbury s očividně dezorientovanou a zmatenou ženou. Vzali ji k místnímu dozorci v domnění, že jim poradí, co se ženou, které nerozuměli ani slovo.

Mluvila nesrozumitelným jazykem, snažila se něco vysvětlit, ale nikdo z toho nebyl moudrý. Dozorce nakonec navrhl, aby byla poslána do vězení pro tuláky. S tím ale švec nesouhlasil a ženy se ujal.

Portugalský námořník z ženy udělal legendu

Po nějaké době se v zemi objevil portugalský námořník Manuel Enes, který tvrdil, že dívce rozumí. Přeložil její příběh a oznámil místním, že jde o princeznu Caraboo z dalekého ostrova, kterou unesli piráti.

Ona jim ale nakonec vyskočila z paluby a doplavala k nejbližší pevnině. Tak se dostala do Anglie. Dodnes není známo, zda si mořeplavec jen z místních chtěl vystřelit, nebo s Caraboo spolupracoval.

Jeho historky se každopádně velmi rychle dostaly do novin, princezna se stala slavnou a uznávanou, dostala nové oblečení, střílela z luku a šípu, plavala nahá a modlila se k Bohu.

To všechno mělo být podle Enese součástí její kultury, stejně jako rány na jejím krku měly být vytvořeny orientálními chirurgy z princezniny země.

Sláva trvala několik měsíců, ne však navždy

Na své lži nakonec princezna Caraboo doplatila. V tisku ji totiž poznala Neale, pokojská z penzionu, ve kterém dříve žena pracovala. Ukázalo se, že jde o obyčejnou služebnou, která nemohla najít stálou práci ani zastání.

Proto si vymyslela neexistující jazyk a příběh. Rány na jejím krku byly ve skutečnosti od baňkování v chudobinci v Londýně, kde jako malá trávila své dny.

Švec a jeho žena se po tom, co celá aféra praskla, nad falešnou princeznou slitovali a pomohli jí zařídit cestu do Filadelfie. Ona se ale nepoučila, a i zde zkoušela pod falešnou identitou předstírat, že pochází z královské rodiny.

Když pravda vyšla najevo, pokusila se o to ještě na několika místech. Nikdy nebyla oficiálně potrestána, protože se vlastně neprovinila ničím nezákonným.

Nakonec se v roce 1828 usadila pod jménem Mary Burgess, což bylo ve skutečnosti jméno její sestřenice. Provdala se a porodila dceru. Zemřela v roce 1864 při pádu z výšky.

V populární kultuře na náměty jejího lživého vystupování vzniklo několik divadelních her, muzikálů, knih i filmů. V roce 2016 vyšel o celém příběhu dokonce i komiks.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články