Hlíva ústřičná je out. Teď letí její zázračná žlutá kolegyně, kterou můžete pěstovat v bytě po celý rok

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
hliva
hliva

Blahodárné účinky houby ústřičné na naše tělo už známe. Extrakty z ní se přidávají do výživových doplňků a ona sama už je k sehnání v každém supermarketu. Pokud milujete hlívový guláš nebo řízek, zamilujete si i chuť hlívy citrónové.

Hlíva citrónová je vlastně taková mladší kolegyně své známější jmenovkyně a původně rostla v Japonsku. Jedná se o dřevokazný druh, jenž si bere živiny ze stromů.

Její přívlastek asi nemusíme příliš vysvětlovat, získala jej podle své svěží žluté barvy. Ta se sice tepelnou úpravou ztrácí, ale to jí na chuti neubírá.

Bohatá na živiny a vitaminy

Tato houba obsahuje vysoké množství bílkovin a aminokyselin a vlákniny hodí se tedy nejen do vegetariánského a veganského jídelníčku. Na vitaminy je také bohatá, nabízí vitamin D, B nebo K.

Hlívu citrónovou bystě měli zařadit do své stravy také kvůli tomu, že snižuje hladinu cholesterolu v krvi, příznivě ovlivňuje krevní tlak, bojuje proti civilizačním chorobám a zpomaluje množení rakovinotvorných buněk. Je dobrá i při nachlazení a virózách.

Pytel slámy a můžete celý rok pěstovat

Co je ale nejlepší, její báječné účinky na náš organismus si můžete dopřávat po celý rok. Stačí pořídit si již připravený substrát skládající se z obyčejné slámy v polyethylenovém pytli, jímž prorůstá podhoubí této houby.

Doma už jej pak jen otevřete a umístíte někam, kde se dobře drží vlhko. Pro tento účel můžete použít třeba staré akvárium.

Pokud máte možnost, tak substrát odložte do sklepa či skleníku. Dbejte však na to, aby měl přístup k čerstvému vzduchu a slunci, a to aspoň na jednu třetinu dne.

Když se klobouky vaší hlívy budou pomalu narovnávat, můžete sklízet. Hlíva citrónová je výborná na másle, do omáček, polévek nebo rizota.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články