Španělská topinka: Jednoduchá a rychlá večeře, kterou oceňuje i Zdeněk Pohlreich

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Spanelska topinka
Zdroj: Shutterstock

Klasická česká topinka je jen opečený chleba s česnekem. Když se ale řekne španělská topinka, začnou se sliny sbíhat dokonce i Zdeňku Pohlreichovi. S tou českou totiž nemá až na opečený chléb skoro nic společného. Jde o kulinářský zážitek, který zkrátka musíte zažít.

Španělská topinka kombinuje chuť opečeného chleba s rajčatovou pastou, bylinkami a jemnou šunkou. Je oblíbeným jídlem podávaným k večeři, někdy se ale konzumuje také jako lehký předkrm. A doma si ji zvládnete připravit i vy.

Snadná příprava

Na přípravu španělské topinky budete potřebovat kvalitní čerstvý chléb, na jemné plátky nakrájenou sušenou španělskou šunku, česnek, rajčata, olivový olej, sůl a pepř.

Chléb nakrájejte na krajíčky, které z obou stran štědře pokapejte olivovým olejem. Poté je opečte na másle z obou stran dokřupava. Následně si připravte směs z rajčat, kterou budete na topinku natírat.

Rajčata dejte na chvíli spařit do horké vody, poté se vám budou lépe loupat. Oloupaná rajčata pokrájejte velmi najemno, osolte je a opepřete. Přidat můžete bazalku, pažitku nebo jiné bylinky podle své preference.

Stačí jen všechno hezky poskládat

Jakmile máte vše připraveno, stačí to už jen dát hezky dohromady. Opečenou topinku očesnekujte, nandejte na ni pořádnou porci rajčatové směsi a nakonec na ni položte šunku.

Jídlo je vynikající, a dokonce i český šéfkuchař Zdeněk Pohlreich si ho pochvaluje. „Když v jedné hospodě na Mallorce můžou servírovat jen chleba se šunkou a nic jiného a každý den tam na to přijede 250 lidí, bude to pro nás taky tak dobrý,“ cituje jeho slova iDNES.

Udělejte si i vy doma radost a připravte si španělskou topinku k večeři. Uvidíte, že jak ji jednou ochutnáte, už nikdy nebudete chtít jíst opečený chléb jinak než na tento způsob.

Zdroj: The Mediterranean Dish, Spanish Sabores, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články