Skutečná tvář lorda Voldemorta: Ralph Fiennes patří mezi nejoblíbenější britské herce, může dokonce vyučovat Shakespeara

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Ralph Fiennes
Zdroj: Profimedia

Patří mezi jedny z nejoblíbenějších britských herců, obdržel několik cen a nominací na Oscara. Kromě herectví se věnuje i režírování. Přesto Ralph Fiennes pro mnohé zůstane již napořád lordem Voldemortem. Není se čemu divit, roli ztvárnil skvěle. Bez váhání by si ji zopakoval a na rozdíl od svých kolegů se zastal autorky knižní série J. K. Rowlingové.

Herec se nechal v roce 2022 pro server Variety slyšet, že kdyby byl požádán, aby se vrátil jako Voldemort, neváhal by.

Brání Rowlingovou

Jako jeden z mála herců z Harryho Pottera se zastal J. K. Rowlingové, která byla vystavena nadávkám a výhrůžkám za své vyjádření k návrhu, aby namísto „menstruující žena“ bylo používáno „lidé, kteří menstruují“, protože jinak je označení diskriminační vůči nebinárním osobám a transgender mužům.

Rowlingová na platformě X vyjádřila svůj názor s tím, že pro lidi, kteří menstruují, bylo vždy používáno označení ženy. Ačkoliv se poté omluvila s tím, že nechtěla urazit nikoho z transgender komunity a že narážela jen na biologické pochody těla, sesypalo se na její adresu mnoho nadávek.

„.J. K. Rowlingová napsala tyto skvělé knihy o tom, jak malé děti nacházejí samy sebe jako lidské bytosti. Je to o tom, jak se stanete lepší, silnější a morálně zaměřenou lidskou bytostí. Slovní napadání namířené proti ní je nechutné, je to otřesné,“ uvedl herec.

Na její obranu uvedl, že spisovatelka jen chtěla zanechat ženství ženám a že neřekla nic obscénního.

Ostatní herci nebyli k názoru Rowlingové tak shovívaví, takže je možná dobře, že se zatím žádné další pokračování kouzelnické série nekoná.

Je více než jen Voldemort

Herec však není „jen Voldemort“, má za sebou úspěšnou a všestrannou kariéru. To mimo jiné dokazuje i jeho hodnocení na serveru ČSFD, kde drží příčku 74. nejoblíbenějšího herce a kde má také většina jeho filmů velmi vysoké hodnocení.

Do povědomí diváků a scenáristů se dostal díky roli ve filmu Anglický pacient.

Poté následovaly další role – například ve filmu Nepohodlný po boku Rachel Weisz. Skvělý výkon předvedl také ve filmu Schindlerův seznam. Tato role mu přinesla nominaci na Oscara i Zlatý glóbus. Ani jednu z cen sice nedostal, ale obdržel cenu BAFTA.

Své životní role ale bezesporu dosáhl jako „ten, jehož jméno se nesmí vyslovit“. Jeho dokonalé pojetí Voldemorta, důraz na detaily či hadovité pohyby z něj udělali jednoho z nejikoničtějších filmových padouchů 21. století.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Ralph Fiennes (@mrralphfiennes)

Učil studenty Shakespeara

Herce mohou aktuálně diváci vídat v liverpoolském The Depot, kde hraje v Macbethovi. A protože je mu William Shakespeare blízký, rozhodl se předat své zkušenosti studentům.

Společně s kolegyní Indirou Varmou, která hrála v seriálu Hra o trůny, uspořádali na konci minulého roku workshopy na střední škole arcibiskupa Blancha.

„Mnoho studentů vědělo, že Voldemort bude ve škole, takže tam bylo hodně vzrušení a obav,“ uvedla ředitelka školy Sarah Fraserová pro server BBC.

Ředitelka nešetřila chválou s tím, že herec byl skromný a zapojil se, jako by do školy patřil. „Myslím, že z výuky měl stejný prospěch jako studenti, a to bylo krásné vidět,“ dodala ředitelka.

Zdroje: BBC, Variety, OnlyU, ČSFD, Instagram, Twitter

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články