Sirtuinová dieta pomohla Adele zhubnout za krátký čas. Je ale bezpečná?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Adele
Zdroj: Profimedia

Když jedna dieta nefunguje, člověk vyzkouší další. Podle různých lidí jsou různé věci pro tělo vhodné a nevhodné a existuje celá řada způsobů, jak upravit jídelníček tak, aby šla naše váha dolů. Slyšeli jste ale už o sirtuinové dietě?

Problémy s nadváhou řeší často také celebrity, které se snaží vypadat ve světle reflektorů dokonale. Mezi ty, které se rozhodly pár kilo shodit, patří i zpěvačka Adele. Právě vsadila na tento druh diety.

Ve výsledku se jí opravdu podařilo několik kilo shodit. Nebyla to ale zrovna procházka růžovým sadem. Na druhou stranu dieta fungovala už po velmi krátké době a ona by ji prý doporučila všem, kteří dokážou pro krásu trochu vytrpět.

Sirtffood

Sirtuinová dieta je i u nás známá spíše pod svým anglickým názvem sirtfood. Dieta spočívá v konzumaci potravin, které jsou bohaté na sirtuiny, což jsou především bílkoviny v rostlinných surovinách.

Tyto látky zrychlují lidský metabolismus, trávicí proces, zároveň také u člověka mírní chuť k jídlu. Jsou obsaženy především v ovoci a zelenině, ale překvapivě také v čokoládě a kávě.

„Na první pohled se může zdát jako zdravá volba,“ říká nutriční terapeutka Julie Zákostelecká. „Je založena na velkém množství zeleniny, doplněna ovocem s nízkým obsahem fruktózy (jahody, borůvky, maliny),“ dodává.

Jenomže ve skutečnosti je to o něco složitější. Aby dieta fungovala, musíte se omezit výhradně na jídla, která jsou na sirtuin bohatá. Takže zapomeňte na to, že budete jíst pouze zdravě, ale také váš denní příjem kalorií se velmi sníží.

Rozdělena do dvou částí

Ideální je si dietu rozdělit do dvou částí, jak radí nutriční poradci. Stejně tak to udělala i zpěvačka Adele. V prvních třech týdnech to pro ni znamenalo omezit příjem potravy pouze na 3 zeleninovo-ovocné šťávy denně.

To znamená, že si dávala ke snídani, obědu i k večeři pouze šťávy, které obsahovaly kapustu, rukolu, petržel, celer, zelené jablko, citronovou šťávu a zelený čaj.

Ve druhé části diety k nápojům přibyl ještě jeden pokrm, který ovšem musel být pouze z jídla bohatého na bílkoviny, a především opravdu malá porce. Dohromady tak byl denní příjem kalorií zhruba na čísle 1000.

Podle odborníků je dieta nebezpečná

I když zpěvačce se zhubnout podařilo a mnoho dalších lidí má s dietou podobné zkušenosti, podle vědců a lékařů není tato dieta vhodným způsobem, jak se zbavit přebytečných kilogramů.

Člověk sice nemá chuť k jídlu, ale hladoví, což rozhodně není dobré. Navíc rychlá detoxikace bez příjmu kalorií způsobuje u člověka ospalost a malátnost, známé jsou i případy, kdy lidé z vyčerpání a nedostatku energie omdlévali.

Proto je podle všeho lepší dát přednost jiným dietám, při kterých člověk bude myslet nejen na to, jak vypadá, ale také na své zdraví. Berte na vědomí, že tělo vždy potřebuje stravu vyváženou, a ačkoli bílkoviny jsou potřeba, nikdy by neměly být tím jediným, co člověk přijímá.

Zdroj: plantbasednews.org, insider.com, sirtfood.org
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články