Perník podle Mirky van Gils Slavíkové: Snadné vánoční pečivo, jehož kouzlo tkví v jeho tvaru

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
mirka van Gils Slavikova
Zdroj: Nextfoto

Pokud jste letos ještě nezačali dělat perníčky, nyní je ten nejvyšší čas. Měly by totiž několik dní měknout v uzavřených nádobách. Pokud sháníte nějaký zajímavý recept, inspirovat se můžete třeba u cukrářky Mirky van Gils Slavíkové, která každoročně dělá perník s marcipánem.


Většina lidí z perníkového těsta vykrájí různé tvary, které pak ozdobí cukrovou polevou. Vánoční perník se dá ale připravit i trochu jinak. Slavná cukrářka má velmi originální a snadný tip na perník s marcipánem, na který se sbíhají sliny už jen při čtení receptu.

Podělila se o něj na instagramu, kde sdílela detailní postup a i video, na kterém je vidět, jak příprava probíhá a jak má perník nakonec vypadat.

Kupodivu nejde o žádné vykrajované tvary, ale spíše o jakési zamotané rolky s mandlí navrchu. Na první pohled tato sladkost perník možná nepřipomíná, společně s marcipánem ale vytváří dokonalou harmonii chutí.

Těsto zvládne i začátečník

Na perník podle Mirky van Gils Slavíkové budete potřebovat 80 gramů cukru krupice, 85 gramů medu, 10 gramů meruňkového džemu, 2 vejce, 160 gramů hladké mouky, 100 gramů žitné mouky, perníkové koření, jedlou sodu, kyselinu citronovou, prášek do pečiva, 100 gramů švestkových povidel, 300 gramů marcipánu a mandle.

Nejprve společně svařte cukr, med, meruňkový džem, kyselinu citronovou a trochu vody. Jakmile se cukr rozpustí a tekutá hmota se krásně spojí, kotlík odstavte a začněte s přípravou těsta. Prosejte si do misky mouku, přidejte jedlou sodu, perníkové koření a kypřicí prášek.

V medové směsi, kterou jste si dříve připravili, rozmíchejte vajíčko a vše vlijte do připravené mouky. Následně zadělejte těsto, zabalte ho do igelitového sáčku a nechte zhruba hodinu odpočívat v lednici.

Originální perník

Když je těsto připravené, rozválejte ho na zhruba 2 milimetry tlustou placku. Tu potřete švestkovými povidly, rozkrájejte na proužky a do nich zabalte připravený marcipán. Mirka používá domácí, dá se ale koupit v kterékoli cukrárně nebo supermarketu.

Vzniknout by měla jakási malá roláda, na kterou přidejte mandle a celou ji potřete vajíčkem. Následně vše pečte v předehřáté troubě na 170 °C zhruba 20 minut. Nakonec perník rozkrájejte na malé kousky. Ty podle Mirky můžete ještě polít čokoládou.

Jde o velmi snadný recept na opravdu originální perník, který ale zvládne prakticky kdokoliv. Nečeká vás žádné složité zdobení, perník si vychutnáte v novém tvaru a spolu s marcipánem vás opravdu nadchne. Vyzkoušet by ho měl jednoduše každý.

Zdroj: Instagram

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články