Dcera Adély Elbel bojovala kvůli postcovidovému syndromu o život. Komičku to utvrdilo v nutnosti očkování

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Adela Elbel
Zdroj: Profimedia

Adéla Elbel je známá komička a spisovatelka, která se jako jedna z mála účastnila kampaně na podporu očkování proti onemocnění covid. Důvodem bylo její přesvědčení, které jí pomohlo zvládnout negativní reakce. Její přesvědčení podpořil postcovidový syndrom její dcery.

Multisystémový zánětlivý syndrom u dětí a mladistvých (PIMS) lze dle serveru Odborná společnost praktických dětských lékařů české lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně definovat jako systémové onemocnění, které postihuje především kardiovaskulární systém, nicméně často vede i k postižení dalších orgánů a může vyústit až v multisystémové orgánové selhání a reálné ohrožení života dětských pacientů.

Dva měsíce pekla

Adéla si prošla doslova peklem, když její sedmiletá dcera Vilma zničehonic začala mít horečky a bolelo ji břicho. Z původní obavy, že se jedná o slepé střevo, se však vyklubalo něco horšího – PIMS.

O tom, že měla dcera covid, však její matka ani nevěděla, protože měla bezpříznakový průběh. O to větší šok to pak byl, když dcera skončila na ARO.

Tomu však předcházelo období, kdy nikdo nevěděl, co malé Vilmě je.

„Bylo strašné se na to dívat, než jsme zjistili, co teda jí je. No a když se zjistilo, co jí je, tak byla v takovém stavu, že jela rovnou na ARO. To se pak už bojuje o život,“ vzpomínala komička v rozhovoru pro časopis Moje psychologie.

Následovaly téměř dva měsíce, po které musela dcera zůstat v nemocnici, a jak Adéla přiznala v jiném rozhovoru pro časopis Maminka, tak toto období zanechalo velmi hluboké rány na její psychice.

Nyní je již dcera v pořádku, ale její srdce musí být hlídáno lékaři, protože o PIMS se zatím moc neví.

Podporovatelka očkování

Již před PIMS malé Vilmy podporovala komička očkování proti covidu a byla i tváří ministerstva v kampani.

Poté, co zveřejnila, čím její dcera prochází, dostala mnoho rýpavých komentářů od lidí, že očkování propaguje a přitom to její dcera dostala.

Redaktor pořadu Prostor X, Čestmír Strakatý, toto téma otevřel a Adéla v rozhovoru vysvětlila, že do kampaně šla proto, že se nebojí.

„Lidi se bojej a já se nebojím. Lidi se báli, jaké by to na ně vrhlo světlo a to je mi jedno,“ vysvětlila s tím, že do kampaně šla zejména proto, že byla o potřebě očkování přesvědčena.

V rozhovoru přiznala, že jí lidé psali, a dokonce jí vyhrožovali. Jak tyto negativní emoce zvládala?

„Já si tady těchhle lidí úplně nevážím,“ uvedla, jak si to sama v sobě zpracovala.

Zejména jsou pro ni důležitější názory vystudovaných lidí, kteří se tématu věnovali, než komentáře od lidí, co je píší pod rouškou anonymity.

Zdroj: Moje psychologie, Maminka, Reflex, OSPDL, OnlyU

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články