Zakázaná tetování: Ne každý motiv si můžete nechat zvěčnit. Někteří tatéři odmítají i zdánlivě nevinné symboly

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
tetovani
Zdroj: jimmyweee, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Tetovaných lidí v dnešní době stále přibývá. I když se najdou zastánci těla bez kérek, kteří si myslí, že je zdobení lidské kůže špatné, mnozí z vás možná už své tetování mají a uvažují o dalším. Jenže ne každý tatér vám vytetuje vše, o co si řeknete.

Tetování se nejspíš poprvé objevilo u domorodých kultur, které si jím dokazovaly jak přítomnost k určitému kmeni, tak mnohdy také nějaký rituál, který absolvovaly. Mohlo se jednat o dovršení dospělosti, první ulovené zvíře nebo uzavření svazku muže a ženy.

Později byla kultura tetování symbolická pro vězně, kteří si přímo ve vězení nechávali dělat obrázky na důkaz toho, že něco provedli, nebo že si odseděli trest a že svých činů litují. Dnes je ale tetování běžnou záležitostí, která nikoho nepřekvapí u kohokoli z nás.

Náboženské a válečné symboly odmítají tatéři po celém světě

Ačkoli existují lidé, kteří svým tetováním i v dnešní době vyjadřují přízeň nějaké náboženské, politické nebo kulturní skupině, obvykle se jedná o kérky, které si člověk udělal sám, nebo je získal jinde než v profesionálním tetovacím salonu.

Většina tatérů by vám totiž měla odmítnout vytvořit tetování spojené s radikálními skupinami i podle zákona. Někdy se ale jedná o symboly sporné a potom je jen a jen na tatérovi samotném, zda vás ve vašem názoru podpoří.

Pokud by za tatérem přišel člověk s tím, že chce vytetovat symbol svastiky, bude samozřejmostí odmítnutí. Kvůli takové věci by totiž mohl mít umělec později problém se zákonem. Stejně tak se ale i majitel takového tetování dopouští trestného činu, jak píše i server tn.nova.cz.

Mnozí tatéři odmítají tetovat například i symboly z bible nebo třeba znaky a vlajky jednotlivých zemí. To přitom samo o sobě není nic špatného, ale někteří umělci nechtějí mít s podobnými věcmi nic společného.

Odmítnou vám vytetovat i jméno vaší lásky

V dnešní době je poměrně moderní nechat si vytetovat něčí jméno. Obvykle to bývá jméno toho, koho člověk miluje, přítelkyně, manželky, dětí. A to často zároveň s nějakým tím důležitým datem.

Zdá se to jako romantické a krásné gesto, podle průzkumů ale velká část tatérů takové kérky dělat odmítá. Důvodů je několik, tím prvním například to, že nechtějí být tím, kdo pokazil svému klientovi vztah.

Jiné výzkumy totiž mluví o tom, že pokud chce člověk překvapit svou lásku tetováním, měl by jí to raději nejprve říci. Existuje mnoho případů, podle kterých se pár rozešel právě kvůli tetování.

A předělat jméno na jiné, nebo ho odstranit, je vždy problém. Proto hodně umělců odmítá taková tetování dělat a rovnou svého klienta odkazují na jiné tatéry. Někdy se setkají s pochopením, jindy ne.

Klienti někdy jejich logiku naoko ocení, nakonec si ale stejně nechají tetování udělat jinde. V horším případě píší na stránky salonů negativní recenze. Jen málokdy si slova tatérů vezmou k srdci a tetování se vzdají.

Nechat si vytetovat jméno někoho, kdo je nám blízký nebo je pro nás důležitý, je možná podle některých stále důkazem lásky a romantiky. A může tomu tak být. Nikdo by ale neměl mít tatérům za zlé, když jeho požadavek odmítnou.

Zdroj: Coremusic.cz, Mirror.co.uk, tv.nova.cz

Autor: Šárka Cvrkalová

Související články