V sobotu je Mezinárodní den spodního prádla. Jeho historie spadá do 20. století

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
spodni pradlo
Zdroj: Shutterstock

Sice mezi námi existují i tací, kteří nemají problém s tím vyrazit ven jen tak „naostro“, nenošení spodního prádla mnohdy znamená zdravotní risk. Pro ty, již si naopak jeho nošení užívají, je tu speciální den, kdy mohou tuto svou radost oslavit.

Spodní prádlo nosí většina z nás denně, jeho výrobci se zaměřují na náš komfort a pohodlí a na správné dodržování hygieny. Existuje nespočet variant pánského i dámského spodního prádla. A že je pro náš život důležité, dokazuje i Mezinárodní den spodního prádla, který byl určen na 3. dubna.

Možná vám to připadá šílené, mezinárodní dny by přece měly oslavovat nějakou speciální příležitost nebo událost. Ale věřte tomu, že spodní prádlo má za sebou pořádný kus historie a že je možná důležitější, než si myslíte.

Vznik v počátcích 20. století

Podle webového magazínu Different vděčíme za vznik spodního prádla především Lucy Duff-Gordonové, módní návrhářce z přelomu 19. a 20. století.

Ta se zasloužila o vytvoření prvních dámských kalhotek se zkrácenými nohavičkami. První podprsenky má na svědomí Američanka českého původu Marie Tucek stejně jako i první pánské spodní prádlo.

Podle iDnes souvisí vznik prvního spodního prádla s emancipací žen, které byly dříve nuceny pracovat v továrnách a vykonávat další mužské práce, zatímco muži bojovali na frontách.

Protože se ženám v korzetech a spodkách s dlouhými nohavicemi špatně pracovalo, bylo třeba vymyslet spodní prádlo v podobě, ve které ho známe dnes. Samozřejmě od té doby prošlo mnoha inovacemi, podstata ale zůstala.

Spodní prádlo je důležité pro náš zdravý život. Pomáhá nám s dodržováním hygienických návyků, chrání nás například i před vyrážkou, kterou nám bez jeho nošení mohou způsobit džíny.

Je jisté, že si svůj mezinárodní den zaslouží. Ačkoli pro některé z nás je přirozené přijít domů z práce a „ulevit si“ od podprsenky, spodní prádlo rozhodně zastává mnohé nenahraditelné funkce.

Oslavují ho na velkých festivalech

Mezinárodní den spodního prádla se na mnoha místech světa promění v přehlídku osob, které v něm vyrážejí do ulic. Festivaly pořádající se v Rio de Janeiru nebo v New Yorku navštěvují nadšenci, kteří se nebojí ukázat, co nosí pod běžným oblečením.

Kromě toho bývají 3. dubna také v mnoha obchodech ku příležitosti oslav některé kousky pánského i dámského prádla zlevněny. Pokud patříte k nadšencům, kteří si jeho nošení užívají, rozhodně si akce pohlídejte. Aspoň na e-shopu.

Jinak alespoň myslete na to, že tento dubnový den je dnem, kdy se nošení spodního prádla oslavuje, a buďte mu vděční za to, že vás chrání před prochladnutím i jinými problémy.

A jestli náhodou patříte k zastáncům stylu „naostro“, ujistěte se alespoň, že vaše oblečení vám bez spodního prádla nezpůsobuje žádné zdravotní či jiné komplikace. Přece jen zdraví máme pouze jedno.

Zdroj: Centrum.cz, idnes.cz

Autor: Šárka Cvrkalová


Související články