8. květen: Den, kdy si připomínáme ukončení druhé světové války

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
valka
Zdroj: Shutterstock

Druhá světová válka. Šest let trvající konflikt, který otřásl celým světem. Historicky snad nejvýznamnější událost vůbec, která vedla k přerozdělení sil ve světě. Tak ji dnes vnímáme, naštěstí je však už jen minulostí a její ukončení slavíme jako významný den, kdy se změnilo mnohé.

Ve většině evropských zemí je za den ukončení druhé světové války považován 8. květen. Právě v tento den v roce 1945 došlo v Berlíně k podepsání kapitulace ozbrojených sil nacistického Německa.

Tím došlo k ukončení hrůzy, která stála životy miliony vojáků i civilního obyvatelstva a která byla důvodem k překreslování hranic a rozpadů nejrůznějších spojenectví a navazování spojenectví nových.

Přesně to oslavujeme každý rok právě v tento den. A letos je to od ukončení druhé světové války už 76 let. Víme, jak oslavy během minulých let probíhaly a co nás nejspíš čeká letos.

Poctu padlým projeví politici i slavné osobnosti

Je už tradicí, že se každý rok k výročí konce druhé světové války vydají k hrobu Neznámého vojína na Vítkově zástupy lidí, aby na něj položily květiny. Mezi těmito osobami byl loni nejen Miloš Zeman a Andrej Babiš, ale i spousta dalších politiků.

I letos je pravděpodobné, že k této události dojde, nicméně kvůli koronavirovým opatřením je třeba dodržovat pravidla. Namísto zástupů tak budou k hrobu nejspíš přistupovat pouze jednotlivci.

V některých městech v České republice docházelo dříve k oslavám veřejným, které letos opět kvůli situaci možné nejsou. Přesto ale v rozhlasech promluví starostové měst a připomenou lidem, proč je den významným.

Ani po tolika letech nezapomínáme

Ačkoli k druhé světové válce došlo už před tolika lety, její následky si spousta lidí nese dodnes. Dnes už mezi pamětníky světového konfliktu patří jen nejstarší generace, my ostatní jsme jím ale stále ovlivněni.

Přestože se může zdát, že se nás druhá světová válka netýká, rozhodně jde o událost, která i do daleké budoucnosti bude vždy tím, co udělalo z dnešního světa místo, kterým je.

Ve většině evropských zemích je 8. květen nazýván také Dnem vítězství. Oficiálně lze ale tímto názvem označit kterýkoliv den, kdy byla ukončena bitva či dlouhotrvající konflikt.

Zdroj: Ceskatelevize.cz
Autor: Šárka Cvrkalová


Související články