Tento mysticky vyhlížející šnek se nachází pouze na malajském poloostrově

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
snek 4 rotated
snek 4 rotated

Hlemýždi už dávno nejsou jenom ničitelé naší úrody na zahradě, ale jsou i oblíbenými domácími mazlíčky. Zatímco u nás vedou šneci afričtí, již vám pokryjí celou dlaň, v Malajsii žije druh, jehož zástupci vypadají, jako by právě vylezli z pekla. A přesně na něj mají spadeno lidé, kteří ho chytají za účelem zisku.

Platymma tweediei, jak byl tento druh hlemýžďů pojmenován, vyniká nejen svou velikostí, ale také originálním zbarvením. Díky černo-červené kombinaci se jeho zástupcům přezdívá „ohniví“. Jejich domovinou je Malajský poloostrov, ale pomalu se dostávají i do jiných koutů světa, kde jsou šnečími obdivovateli chováni jako domácí mazlíčci.

Žijí na malém území

Pořídit si takového tvora ale není jen tak. Žijí totiž na velmi malém území v nadmořské výšce tisíc metrů nad mořem. Jedná se tedy o velmi málo rozšířený druh. K atraktivnímu mystickému vzhledu tedy přidejte tento fakt a máte důvod, proč se někteří lidé rozhodli tyto měkkýše aktivně odebírat z jejich přirozeného prostředí a prodávat je za velké sumy.

Zdroj: Facebook Maxs Exotic Pet Garden

Jenže udržet „ohnivé“ v zajetí naživu je oříšek. Tento speciální druh totiž prospívá pouze ve velmi chladných a vlhkých podmínkách. A to zrovna není prostředí vašeho obýváku. Proto si tak libují na některých částech Malajsie, například v městě Tahan Rata je vlhkost vzduchu skoro osmdesát procent. Tito šneci navíc potřebují ve své potravě dostatek vápníku, aby mohli růst a měli zdravou ulitu. To samé platí pro půdu, kde je obsah vápníku rozhodující.

I přesto se však najdou tací, kteří tyto nezvyklé hlemýždě vyhledávají a dále nabízejí za velké peníze. Poptávka je však značná, především mezi chovateli exotických zvířat.

„Ďábelský“ vzhled vyvolává diskuze

Ostatní lidé však pro tuto zálibu příliš pochopení nemají, což dokazují některé komentáře na sociálních sítí pod fotkami těchto tvorů. Nelíbí se jim nejen samotné obchodování s těmito tvory, ale s nadsázkou reagují i na jejich „ďábelský“ vzhled.

„Neberte je k nám jako domácí mazlíčky. Máme tu už dost problémů,“ napsala jedna uživatelka Facebooku. Další si zase toto zvíře spletla s grilovanou paprikou a další přispěvatel poukázal na jeho podobnost se závodními auty. Jenže to se na rozdíl od šneků nepohybuje rychlostí jeden milimetr za sekundu.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články