Šanta: Většina koček z ní šílí. Zvěrolékaři pro to mají jasné vysvětlení

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
santa kocici kocka
santa kocici kocka

Kočičí videa vládnou od dob internetu světu. Na mnohých z nich jsou kočky pod vlivem šanty kočičí, po které občas provádějí ještě větší lumpárny než kdykoli jindy. Vědci mají pro tuto kočičí závislost na rostlině vysvětlení.

Ne každá kočka reaguje na šantu stejně. Do věku šesti měsíců nedělá rostlina se zvířetem z pravidla vůbec nic, později je dokonce až dvacet procent koček imunních proti jejím účinkům. Ten zbytek je ale silně ovlivněn.

Chovají se jako na drogách

Pokud se dospělá kočka dostane do kontaktu s rostlinou nebo s její sušenou verzí, obvykle začne šílet.

Zhruba na deset minut se dostane do rozdováděného stavu, kdy skáče na všechno okolo, běhá po celém bytě a má hravou náladu.

Po tomto zážitku je zhruba na půl hodinu imunní vůči dalším účinkům rostliny, poté ale může celý proces proběhnout znova.

Pokud tak má vaše kočka doma hračky se šantou, možná není úplně od věci je před ní schovávat a dávat jí je pouze v případě, že chcete, aby vám po bytě běhalo poblázněné zvíře.

To všechno má na svědomí jeden z olejů, který se ze šanty uvolňuje.

Jeho vůně se dostává ke kočičím neuronům, na které se váže, a ovlivňuje tak chování zvířete.

Podle zvěrolékařů je ale velmi nepravděpodobné, že by měla šanta nějaký trvalý vliv na kočičí mozek, její používání tak není ani trochu škodlivé.

Když je kočka ve stresu, šanta ji naopak uklidní

Je pravda, že po šantě kočky šílí. Ovšem to není jediný způsob, jak se dá tato kočičí droga využít.

Málokdo totiž ví, že pokud je kočka ve stresu nebo má zdravotní problémy, látkový pytlík se sušenou šantou ji může uklidnit.

Většina lidí si totiž řekne, že nebude kočku ještě více dráždit.

Jenomže pokud třeba cestujete delší dobu s kočičkou, která není zvyklá na změny, hodit jí trochu šanty do přepravky je naopak dobrý nápad.

Vůně stimuluje kočičí neurony, a kočka tak nemyslí na stres.

Někteří lidé dokonce při stresových situacích přidávají kočkám šantu do vody na pití, ačkoli není nikde potvrzeno, jak rostlina působí na zvířecí organismus zevnitř.

Šanta je tedy zázračná, a tak trochu záhadná rostlina, která dovede kočky rozdovádět i uklidnit, přesto však zhruba na pětinu z nich nemá účinky vůbec žádné.

Jak přesně působí na vašeho čtyřnohého miláčka, tedy musíte vyzkoušet vy sami.

Autor: Šárka Cvrkalová


Související články