Proč dávají psi přednost spánku na zemi před pelíškem? Nabízí se jednoduché vysvětlení

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Pes na zemi
Zdroj: Shutterstock

Pes je nejlepší přítel člověka. Dnes není výjimkou ani rodina, která jich má doma hned několik. Jelikož je často chováme nejen v domě se zahradou, ale také v bytě, stávají se z nich posteloví mazlíčci. Ne každý pes ale ocení spaní v pelechu nebo s lidmi v posteli.


Máte doma pejska, který je naučený na svůj pelíšek, spí rád na dece, nebo si večer skočí k vám do postele pod peřinu? Věřte tomu, nebo ne, patříte k menší části psích chovatelů. Většina totiž potvrzuje, že jejich kamarád spí raději na studené podlaze.

I když má pes k dispozici nějaké své speciální místo, může si lehnout v podstatě kamkoli a páníček si dává záležet na tom, aby měl jeho čtyřnohý mazlík pohodlí, velká část věrných společníků dá přednost parketám nebo linu. Vědci znají vysvětlení.

Horko nebo zima

Pokud je léto, není nad to natáhnout se na studenou podlahu. Tak to alespoň vnímají psi. Je to logické. Málokdo by dal přednost zachumlání se pod deku, kdyby měl možnost se ochladit na lůžku, které z vroucího pekla udělá příjemné místo k odpočinku.

Na druhou stranu v zimě může být psům chladno, a proto opět budou vyhledávat podlahu. Možná vás to překvapí, ale mnohem více než deka psa zahřejí například sluneční paprsky, které dopadají na zem oknem. Možná lehá na zemi také proto, že vyhledává zdroj tepla, jako například krb nebo topení.

Nepohodlí

Někdo má raději matraci měkkou, jiný tvrdou. Někdo miluje sametové látky, které při doteku šustí, ale příjemně chladí, jiný dává přednost bavlně. Ano, teď mluvíme o lidech, ale jsou psi skutečně o tolik jiní?

Někdy je jim zkrátka postel nepohodlná. Zatímco člověk skousne zuby a spí raději na tvrdé matraci než na zemi, pes v případě nepohodlí dává přednost podlaze. Pokud je totiž postel nepohodlná, nic není lepší než lehnout si přede dveře na podlahu. Na té se nikdy nic nezmění.

Špatná velikost

Je asi jasné, že pokud máte vlčáka a koupíte mu pelíšek pro jezevčíka, bude spát raději na zemi, protože se v takové postýlce opravdu pohodlně nenatáhne. Ale i velký pelíšek může být mnohdy problémem. Lidé koupí psovi pelech větší v domnění, že se bude moci roztahovat i se všemi svými hračkami.

Jenže malí psi bývají ve velkém prostoru nejistí, a i když v něm rádi lehávají během dne, usnout se tu bojí. Také to může souviset s prvním bodem a může jim být zima. Přece jenom v menším pelechu by se zachumlali lépe.

Jsou zkrátka zvyklí spát na zemi

Psi mají v genech zakódováno, že jejich místo je na zemi. Tam mohou nejlépe zůstat ostražití a ohlídat jakýkoli pohyb v okolí, tam je jim nejpohodlněji. Mnoho psů po domestikaci přišlo na to, že pohodlný pelech je výhodou. Celá řada se jich ale přizpůsobila jen částečně.

Pokud váš pes rád spí na zemi, může to být zkrátka proto, že jeho prapředci už odpradávna byli na takové tvrdé lůžko zvyklí. A i když vás miluje a naučil se žrát vámi vybranou stravu, spánek upřednostňuje postaru.

Nemoc

Většina psů, kteří spí na zemi, je naprosto v pořádku. Na obavy ale přichází čas ve chvíli, kdy spal pes v pelechu, a najednou začal lehat jenom na zemi. Pokud s vámi spával v posteli, možná má problémy na ni vyskočit. Se stářím se u psů běžně projevují problémy s klouby.

A pokud spal v pelechu, ale najednou leží spíše mimo, možná ho něco bolí či trápí. Upozorňuje na sebe tím, že se chová jinak, raději si lehá dál od vás a vyhledává samotu v koutech. V takovém případě je dobré zjistit, co se psovi děje, raději s pomocí veterináře.

Zdroj: alaskasleep.com, dogvills.com, petdogowner.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články