Když jim hračku nedáte, nějakou si najdou. Tohle je důvod, proč psi neustále něco nosí v tlamě

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Pes hracka
Zdroj: Shutterstock

Každý, kdo má doma psa, to zná. A vlastně ani nemusíte mít zvíře vy, stačí se podívat kolem sebe na chlupaté zvířecí kamarády ostatních. S největší pravděpodobností budou mít vždy něco v tlamě. Ale proč tomu tak je?

Pokud jim koupíte pískací hračku nebo míček, budou si ho hrdě nosit po bytě i na procházky. Když jim nic nedáte, najdou si větev nebo šišku. Někteří psi vám s pyšným výrazem na tváři donesou noviny, vaše pantofle nebo plyšáka.

Je úplně jedno, co necháte na zemi, pokud je to správně velké na to, aby se jim to vešlo do tlamy, budou s tím chodit většinu času, a někteří dokonce s hračkou v tlamě i usnou. Tahle psí záliba má hned několik vysvětlení.

Zuby, zuby a zase ty zuby

Tento důvod se objevuje nejvíce u mladších psů, kterým teprve začínají růst druhé zuby. Potřebují neustále něco okusovat, nebo alespoň držet v tlamě, protože si tím zuby brousí a čistí. Pokud máte doma něco, co nechcete mít zničené, raději to nenechávejte na podlaze.

I starší psi ale mnohdy hračky či větve nosí z toho důvodu, že si jimi čistí zuby. Pokud jim nekoupíte speciální tyčinky, budou se snažit si nepořádek uvíznutý v zubech odstranit okusováním čehokoli, na co narazí.

Úzkost

Někteří psi se cítí bezpečněji, když něco svírají mezi zuby. Často to dělají, pokud s nimi jdete například mezi dav lidí, když mají z něčeho strach, když k vám domů přijde návštěva nebo když vědí, že odcházíte z domu a oni budou delší dobu sami.

Pokud chcete, aby se váš pes cítil lépe, povolte mu na procházce v parku sebrat klacek, který si hrdě ponese až ke vchodovým dveřím vašeho domu. Uvidíte, že se bude cítit sebevědomě a nevyleká ho každý list spadlý ze stromu.

Projev radosti

Nejčastěji se to stává, když se vrátíte po několika hodinách z práce. Zujete si boty, sednete si na chvíli na křeslo a váš pes už sedí před vámi na zemi a podává vám botu, kterou jste si sundali.

Psi mají radost a jejich prvním instinktem je uchopit něco do zubů. Kromě toho vám mohou předměty nosit jako dárek, aby vám tím vyjádřili, že jsou rádi, že už jste konečně doma. Nemějte jim to za zlé.

Zkrátka má za to, že je to tak správně

Mnoho věcí musí páníček psa naučit, ale ve skutečnosti se zvíře učí spoustě úkonů úplně samo. Pokud ho chválíte, kdykoli si vezme hračku a hraje si s ní, pes si to nespojí s daným předmětem, ale s činností.

Pochopí, že když má něco v tlamě a okusuje to, je to tak správně. Proto je někdy těžké naučit psa, aby si hrál s míčkem, ale s botou ne. On to vidí jako stejnou činnost a nechápe rozdíl.

Majetnický pes

Některá plemena jsou tvrdohlavá, jiná věrná, jiná zase trochu neposlušná. Ale mnoho psů je také majetnických. Cokoli vidí, to musí mít. Zvláště pokud žijí v domácnosti s jiným psem či s kočkou.

Budou si chtít cokoli, co najdou na zemi, přivlastnit. Doma to bude jakýkoli předmět z podlahy, venku pak větve, šišky, někdy dokonce i kameny. A přesvědčit psa před vchodem do domu, že musí nechat svůj objev venku, je někdy opravdu problém…

Zdroj: petdogowner.com, wagwalking.com, vetstreet.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články