Kamenný most ve Skotsku, ze kterého mrazí. Psi zde páchají dobrovolně sebevraždy

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
pes most
pes most

Kamenný most ve viktoriánském stylu vypadá jako každý druhý most ve Skotsku. Dějí se zde ale nevysvětlitelné činy, hlavně tedy u psích mazlíčků – dobrovolně z mostu skáčou. Je to pouze náhoda, nebo mají tyto hrůzné sebevraždy logické vysvětlení?

Kdy to všechno začalo?

Most se nachází ve skotském městě Dumbarton, byl postaven přes řeku Overtoun Burn v roce 1895 bohatým průmyslníkem Jamesem Whitem.

Pod stavbou se rozléhá hluboké údolí s řekou a špičatými skalními útvary. Podle místních obyvatel má místo nepopsatelně silnou energii, na kterou jsou psi o mnohé vnímavější, než jejich páníčci.

Psí sebevraždy zde byly zaznamenány již od 50. let minulého století a bohužel trvají dodnes. Bylo evidováno již na tři sta případů psích skoků z mostu, někteří však svůj pokus o sebevraždu sice přežili, ale byli ošklivě zmrzačeni, protože výška mostu od země činí kolem patnácti metrů.

Hrůzné zážitky psích majitelů

Většina návštěvníků spolu se svými čtyřnohými kamarády popisovala událost tak, že psi na začátku mostu nepochopitelně ztuhli, jako by viděli ducha, a poté se vysmýkli z vodítka a bez váhání skočili z mostu.

Zajímavé také je, že sebevraždy páchají spíše plemena, jako jsou kolie či sheltie.

Několik verzí

Tento jev zkoumalo mnoho odborníků, již přišli s více teoriemi. První teorie tvrdí, že v údolí, které se rozléhá pod kamenným mostem, žije mnoho menších savců.

Jedná se především o kunu lesní nebo norka, kteří svým pachem psy dráždí.

Vnímavější na pachy jsou pak psi s protáhlým tvarem čumáku – tedy kolie a sheltie.

Logické vysvětlení, nebo přítomnost bíle paní?

Druhá teorie se opírá o paranormální jevy. Místní obyvatelé se spíše přiklání k tomu, že by se zde měl zjevovat duch takzvané bílé paní z Overtounu, truchlící vdově po Johnovi Whiteovi, která oplakává svého syna Jamese.

„Dáma žila sama v zármutku více než 30 let poté, co její manžel zemřel v roce 1908,“ řekla Marion Murray, obyvatelka Dumbartonu. „Od té doby tu číhá její duch.“

Kniha o tajemství z Overtoune

Paul Owens, učitel náboženství a filozofie z Glasgow, vyrostl ve městě poblíž mostu a nedávno vydal knihu o tajemství z Overtoune.

Pokud jde o vysvětlení pro skákající psy, přiklání se k nadpřirozenu.

„Skotsko je takovým místem, kde je spousta nadpřirozených věcí, a v lidském životě je to velmi běžné,“ dodal.

Ať je to tak či onak, my se bohužel asi nedozvíme, co pejsky k nepochopitelným činům vede.

Autor: Adéla Vocetková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články