Znojemské okurky nepocházejí ze Znojma a dnes se tu ani nevyrábí. Známé jsou po celém světě

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Nakladane okurky
Zdroj: Shutterstock

Znojemské okurky známe všichni. Hodí se jako příloha k mnoha jídlům, často je ale milujeme i samotné. Nakládaná kyselá zelenina vznikla před více než 450 lety. Pokud byste tipovali, že podle názvu pocházejí okurky ze Znojma, spletli byste se.

Okurky ve skutečnosti pocházejí z Maďarska. Opat Sebastian Freytag si odsud jako první nechal dovézt semínka a začal s jejich pěstováním. Jejich úroda ale byla obrovská a bylo třeba vymyslet, jak okurky konzervovat, aby co nejdéle vydržely.

Sůl a ocet

Okurky se původně nakládaly pouze do octu se solí. Kolem roku 1900 ale konzerváři ve Znojmě přišli s receptem na nálev, ve kterém se dělá zelenina dodnes.

Okurky se pak velmi rychle rozšířily do celého světa. Dovážet se začaly nejprve do Polska a Německa, později ale také do Spojených států.

Znojemské okurky jsou na rozdíl od rychlokvašek konzervovány pomocí vysoké teploty. Propíchnou se, zalijí lákem a sterilují asi 20 minut při 80 až 90 stupních. Díky tomuto postupu jsou zcela výjimečné a i po dlouhých letech oblíbené.

Znojemské okurky z Bzence

Ve Znojmě se dodnes každoročně pořádají okurkové slavnosti. Na těch mimo jiné odborníci ochutnávají mnoho různých podomácku nakládaných okurek. Samotné Znojemské okurky se ale už ve městě nevyrábějí, píše Čti doma.

V roce 2002 totiž firma svou činnost ukončila. Značku následně převzala firma Hamé. S tou se nicméně výroba okurek odstěhovala do Bzence. Společnost byla časem rozprodána norským vlastníkům a znojemské okurky tak už dnes vlastně nejsou českým produktem.

Zdroj: Kudy z nudy, CNN Prima NEWS, Deník, Blesk, Čti doma

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články