Zavařování dýně: Při správném postupu vám kompot vydrží i 3 roky

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Zavarena dyne
Zdroj: Shutterstock

Také se vám letos urodilo velké množství dýní? Já si každý rok naplánuji tunu receptů, přesto mi ale potom ještě několik dýní zůstane a já nevím, co s nimi. V tu chvíli přichází na řadu zavařování.

Kompoty nebo džemy z dýně při správném postupu vydrží i tři roky. Ještě letos jsme dojídali kompot, který jsem dělala předloni. A byl vynikající. Zavařování je tak rozhodně správnou volbou, pokud nechcete, aby plody vaší zahrádky nepřišly nazmar.

Zásady zavařování

Pokud chcete zavařovat dýni, je důležité dát si pozor na některé věci. Díky tomu vám pak skutečně vydrží jedlá i po několika letech. Základem je použít vždy pouze zdravou dýni. Pokud je na nÍ jen náznak něčeho špatného, zpracujte ji raději do jiného jídla.

Druhým důležitým bodem jsou vyvařené a čisté sklenice. Pokud nemáte koupené sklenice nové, ale používáte nějaké starší, dejte si velkou práci s jejich přípravou. Sklenice důkladně umyjte a nechte je sterilizovat v troubě.

Dále budete potřebovat velký hrnec a ideálně také teploměr, protože při zavařování dýní je správná teplota velmi důležitá. Já mám hrnec zavařovací, jde to ale samozřejmě i bez něj.

Recept na dýňový kompot

Na nejjednodušší dýňový kompot budete potřebovat 3 kilogramy dýně, 750 gramů cukru, 0,25 litrů octa, 1 citron, sáček vanilkového cukru, skořici, hřebíček a vodu.

Dýni pokrájejte na centimetr velké kostičky. Ty dejte do mísy s vodou a octem tak, aby byly všechny kousky ponořené. V nálevu nechte dýni přes noc. Pak slijte vodu do hrnce, převařte ji s cukrem, vanilkovým cukrem, kolečky citronu a kořením.

Do ochucené vody dejte dýni a vše vařte, dokud nejsou kostičky měkké. Kompot potom i s nálevem přendejte do připravených sklenic. Ty důkladně uzavřete a zavařujte při teplotě 80 °C zhruba 20 minut. Pak nechte kompot vychladnout a máte hotovo.

Zdroj: Autorský článek

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články