Zamiokulkas je nenáročná rostlina pro začátečníky. Přizpůsobí se prostředí a nějakou tu chybu vám odpustí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zamiokulkas
zdroj: Shutterstock

Odborně se nazývá kulkas zamiolistý, většina z nás ho ale zná spíše pod zkráceným pojmem zamiokulkas. Jde o pokojovou rostlinu, která je v poslední době velmi oblíbená. Jde totiž o poměrně nenáročnou rostlinu. Přesto je ale třeba si při péči o ni dát pozor na pár základních chyb, které často lidé dělají.

Zamiokulkas byl původně objeven jako venkovní rostlina ve východní Africe, uvádí House Plant 411. Dnes se dá v tropických oblastech najít po celém světě. V České republice se kvůli podnebním podmínkám pěstuje jako květina pokojová.

Rostlina je vytrvalý sukulent s krátkým podzemním oddenkem, z něhož vyrůstají dužnaté, zpeřené listy. Dorůstat může až do výšky 80 centimetrů, obvyklejší je ale velikost kolem 50 centimetrů. Zamiokulkas má květy připomínající palici porostlou žlutými květy.

Jednoduchá péče

Server Positive Blooms uvádí, že pokud jste ve světě pěstování rostlin nováčkem, právě zamiokulkas je pro vás ideální. I když během jeho pěstování uděláte nějakou tu chybu, rostlina vám odpustí, je velmi přizpůsobivá prostředí a postarat se o ni opravdu není náročné.

Zamiokulkas není náročný na světlo, můžete ho tak dát prakticky kamkoli v domě, kde nepraží přímé slunce. Zároveň ale květinu ani nestavte do kouta, kde je úplné přítmí. V zimě nechte rostlinu někde, kde bude mít dostatek, ale ne nadbytek světla.

V létě můžete dát zamiokulkas ven, na zahradě či balkoně mu bude dobře. Podobně jako se světlem to má rostlina i se zavlažováním. Nepotřebuje vody příliš, ale nesmíte ji zalévat ani málo. Ideální je dopřát jí vodu jednou týdně.

V zimě zálivku omezte a zalévejte květinu jednou za 14 dní. Co se týče zeminy, nemá zamiokulkas žádné speciální požadavky, použít tak můžete úplně běžný zahradnický substrát.

Pozor na zásadní chyby

Ačkoli je péče o zamiokulkas velmi snadná, je třeba dát pozor na několik chyb, kterých se možná dopouštíte. Server Smart Garden Guide uvádí, že nejčastějším problémem je, že rostlina neroste. Důvodem je to, že lidé zapomínají na potřebu hnojení květiny.

Zatímco v zimě není třeba zamiokulkas hnojit, v létě mu nezapomeňte jednou za čas dopřát živiny v podobě ideálně kapalných hnojiv. Jednou za dva roky se pak květina přesazuje do nové zeminy, ideálně na jaře. Na dno květináče je dobré přidat drenáž ve formě kamínků, kořeny pak v případě hojné zálivky nebudou stát ve vodě.

Jediné, co zamiokulkas nemá rád, je chladno. Nedávejte ho tak do studených a nevytápěných místností a dejte si pozor, aby nestála rostlina v místě, kde se často tvoří průvan. Neumísťujte také květinu blízko radiátorů, protože vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost.

Zdroj: House Plant 411, Positive Blooms, Smart Garden Guide

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články