Za bouřky se nikdy neschovávejte pod stromy. Na zem si nelehejte, ukryjte se ideálně v budově s hromosvodem

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zdroj: 123RF.COM

Bouřky jsou něco, s čím se setkáváme pravidelně během většiny roku. A ačkoli obecně nejsou lidmi považovány za něco extrémně nebezpečného, existují tisíce případů, kdy blesky někoho usmrtily. Každý rok se v médiích píše hned o několika z nich. Smrt si přitom lidé často způsobí i tím, že netuší, jak se během bouřky chovat.

V bouřce pravděpodobně nikdo nechce zůstávat venku. Jenomže někdy nás jednoduše zastihne v nevhodnou chvíli. Kam se potom schovat? Jak se chránit a ujistit se, že do nás neudeří blesk? Mnoho lidí v tomto ohledu nemá jasno.

Nikdy se neschovávejte pod strom

Velká část lidí má při bouřce tendenci vyhledávat místo, kam se schová před deštěm, který obvykle tento meteorologický jev doprovází. Jenomže ačkoli pod stromem na vás pršet nebude, v bezpečí pod ním rozhodně nejste, varuje Pro ženy.

Při bouřce byste dále neměli zůstávat na kopcích či jinak vyvýšených místech, v blízkosti sloupů elektrického vedení, ve vodě, u ohně, ale ani v zastávkách s plechovými střechami, doplňuje web Zprávy Aktuálně.

Hledejte bezpečný úkryt

Pokud se vám stane, že vás bouřka zastihne venku, hledejte úkryt ideálně ve starých opuštěných budovách s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí. Obecně jsou samozřejmě nejlepší domy chráněné hromosvodem, píše Hasičský záchranný sbor České republiky.

Není dobré zůstávat ve velkých skupinách. Daleko lepší je udržovat rozestupy, zvláště pak v případě, že se ocitnete v otevřené přírodě. Pokud se nemáte kam schovat, nejlepší pozice je v podřepu s nohama a rukama u sebe. Rozhodně si nelehejte na zem, varuje Česká televize.

Pokud jste během bouřky v domě, snažte se příliš nevyužívat zásuvky, držte se také dál od vodovodů, kamen a elektrospotřebičů. Pokud máte možnost, úkryt skutečně neopouštějte, dokud bouřka nepřejde. Pokud jste doma, veškeré venkovní aktivity a pochůzky odložte a myslete na své zdraví a bezpečí.

Zdroj: Hasičský záchranný sbor České republiky, Zprávy Aktuálně, Pro ženy, iReceptář, Česká televize, Novinky

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články