Využijte krizi středního věku k nastartování nového životního období. Jak na to?

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
stredni vek
Zdroj: Shutterstock

Nespokojenost se životem, ztráta zájmu o cokoliv nebo zběsilá snaha dohnat, co jste dosud nestihli. Krize středního věku vámi může zamávat, ale také vám může pomoci nastartovat nové (a ne nutně horší) životní období.

Psychoanalytik Elliott Jaques použil v 60. letech 20. století jako první termín „krize středního věku“. Jak uvádí Help Guide, Jaques si všiml, že pacienti ve věku od poloviny do konce třicítky zřejmě procházejí depresivním obdobím a náhlými změnami životního stylu, které souvisí s uvědoměním si vlastní smrtelnosti.

Týká se krize středního věku i vás?

Myšlenka „krize středního věku“ se rychle dostala do všeobecného povědomí a dnes je běžně spojována se stereotypy mužů středního věku, kteří si kupují luxusní auta nebo hledají štěstí v náručí milenek. Jde však o značně zjednodušující představu.

Krize středního věku se týká mužů i žen, nejčastěji ve věku od 40 do 60 let. Mezi běžné příznaky patří pocit smutku nebo nedostatku sebedůvěry, ztráta smyslu života, pocit nenaplnění, nadměrné přemýšlení o minulosti, impulzivní jednání, pocity lítosti, neustálé srovnávání se s ostatními.

Závažnost příznaků se může u jednotlivých osob lišit. Ženy častěji prochází obdobím sebereflexe, kdy se od péče o potřeby druhých přesouvají k péči o své vlastní. Muži naopak mohou mít pocit, že jim tzv. ujíždí vlak. Nejde však o biologicky pevně daný proces. Někdo projde zmíněnými roky bez větších změn, u jiného naopak dojde k nárůstu životní spokojenosti.

Symptomy krize středního věku se velmi podobají depresi. Pokud se vás pocit prázdnoty či smutku drží delší dobu nebo se u vás dokonce objevují sebevražedné myšlenky, vyhledejte odbornou pomoc.

Tipy na zvládnutí krize středního věku

Střední věk může přinést změny, které se často odehrávají rychle, bez možnosti je řádně zpracovat. Mnoho odborníků na duševní zdraví se shoduje, že jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat, je vyhradit si čas na to, abyste si tyto změny uvědomili. Zkuste si psát deník nebo jen věnujte čas zamyšlení se nad tím, co vám život zatím přinesl a co byste od něj chtěli dál.

Prázdno ve svém životě můžete zahnat např. učením se něčeho nového. Zkusit můžete třeba kurz cizího jazyka nebo malování. Učení se novým dovednostem udrží vaši mysl aktivní a zároveň může dát vašemu životu nový smysl. Udržujte kontakty s rodinou a přáteli. Sociální vazby jsou klíčové pro duševní zdraví v každém věku. Zavolejte dětem, zajděte s přáteli na kávu nebo vyrazte ven poznat někoho nového.

Snažte se zůstat fyzicky aktivní. Nemusíte chodit denně do fitka. V dnešní době můžete vybírat z velkého množství sportovních aktivit, od tancování po jógu či golf. Udělejte to, co jste dosud odkládali. Toužíte napsat knihu, vydat se na Island nebo delší dobu přemýšlíte nad změnou povolání? Střední věk přináší skvělou příležitost zkusit věci dělat jinak než doposud. A možná i lépe.

Zdroj: Healthline, Help Guide, Forbes, Acenda
Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články