Vysoký cholesterol se mnohdy projeví na nohou. Bolesti a ztrátu citlivosti nepodceňujte

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Nohy
Zdroj: Shutterstock

Vysoký cholesterol je často nazýván tichým zabijákem. Někdy je totiž velmi náročné ho odhalit. Prakticky neexistují žádné stoprocentní usvědčující příznaky. Ne každý si totiž bolesti nohou hned s tímto zdravotním problémem spojí.

Cholesterol je tuková látka potřebná pro fungování těla. Dělí se nicméně na dva druhy, přičemž LDL cholesterol se může usazovat na stěnách cév a zvyšovat pravděpodobnost především srdečního onemocnění, vysvětluje Healthline.

Žádné symptomy

Obecně lékaři tvrdí, že vysoký cholesterol nemá žádné konkrétní příznaky. Jediný způsob, jak se na něj dá přijít, jsou krevní testy. Někdy se ale může stát, že ho odhalí potíže s nohama. Ačkoli to samozřejmě není stoprocentní.

Komplikace dolních končetin mohou buď znamenat něco úplně jiného, nebo se nemusí vůbec objevit. Pokud ale člověka trápí bolesti, změna tvaru nohy, snížená či zvýšená citlivost nebo vyrážky na chodidlech, měl by rozhodně o krevních testech uvažovat, doporučuje Westfield Foot.

Léčba nemoci

Vysoký cholesterol se dá snížit především správným životním stylem, uvádí Medical News Today. Samozřejmě se na něj mohou užívat také léky, prvním opatřením ale je nastavit si správně jídelníček a začít se zdravě hýbat.

Doporučuje se jíst více ovoce, zeleniny, celozrnných potravin, nízkotučných mléčných výrobků, ryb a luštěnin. Důležité pak je snížit příjem tuků, doporučuje Mayo Clinic.

Cvičení minimálně 20 minut denně pomáhá zvyšovat takzvaně hladinu dobrého HDL cholesterolu, který proti tomu špatnému bojuje. Proto je velmi důležité kromě změny jídelníčku celkově zapracovat na zdravějším životním stylu.

Zdroj: Mayo Clinic, Healthline, Cleveland Clinic, Medical News Today, Westfield Foot

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články