Více než polovina kultur světa odmítá líbání jako romantický akt. Nejde o projev lásky, ale o nechutný zvyk

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
polibek
Zdroj: Shutterstock

Polibek pro nás Čechy znamená vyjádření partnerské náklonnosti. A stejně tak je to v mnoha zemích světa. Většina z nás si nedovede představit nic více romantického a nejspíš by nás ani nenapadlo, že v mnoha kulturách si lidé tímto způsobem lásku neprokazují. Naopak pro ně jde o něco nepochopitelného, dokonce považují líbání za nechutné.

Ačkoli líbání je mezi partnery v mnoha zemích něčím běžným, ve skutečnosti po celém světě existuje mnoho kultur a v každé se láska vyjadřuje trochu jinak. Pouze necelých 50 % z nich vnímá polibek mezi partnery jako romantickou záležitost, zbytek světa v tom vidí přesný opak.

Nechutné

V roce 2015 probíhal výzkum, který měl za úkol mimo jiné zjistit rozdíly mezi prokazováním lásky mezi partnery v odlišných kulturách. K překvapení mnohých tehdy vědci z univerzity v Nevadě přišli na to, že celkem 54 % světových kultur považuje líbání za něco odpudivého.

„Výsledky jsou zajímavé především proto, že mnoho lidí si neuvědomuje, kolik odlišných kultur na světě existuje. Ačkoli jsou méně početné, a zdá se tedy, že většina lidí na světě líbání považuje za důkaz lásky, obrovské procento vnímá tento akt naopak za něco nechutného,“ uvádí výzkumníci.

Rozdíly mezi kulturami

Na Blízkém východě je líbání běžnou věcí. 10 z 10 tamních kultur považuje tento akt za romantický projev. Co se týče evropských kultur, shoduje se na pozitivním výsledku pro líbání 70 %, v severoamerických kulrutách je pak výsledek 55 % pro líbání.

Na druhou stranu ale žádná z kultur Střední Ameriky nepovažuje líbání za něco romantického. Pro vědce byly výsledky překvapivé, na druhou stranu při zkoumání uvedených důvodů už k takovému překvapení nedošlo.

„Lidé buď nemají o akt žádný zájem, nebo ho dokonce odsuzují, protože jim připadá výměna lidských slin nejen nechutná, ale také pro zdraví nebezpečná,“ vysvětluje Justin Garcia, jeden z pracovníků, kteří na studii spolupracovali.

Zdroj: The Washington Post, Sapiens, The Week, HRAF, Anthro Source

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články