Vesnice hlubokého spánku: Lidé usínali na ulici i na několik dní. Po evakuaci se už nikdy nemohli vrátit do svých domovů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Spanek na ulici
Zdroj: Shutterstock

Vesničce Kalachi ležící v Kazachstánu se často přezdívá také vesnice hlubokého spánku. V roce 2010 se zde objevily první případy takzvané spánkové nemoci, která tehdy postihovala místní obvytelstvo. Lidé na ulici zničehonic usínali, a to mimo jiné i uprostřed konverzace s ostatními.

Spánek přišel náhle, trval někdy i několik dní, po probuzení se člověk cítil zmatený, netušil, kde je, co je za den, nebo proč se nachází na ulici na zemi, popisuje The Guardian. Spánková nemoc zpočátku postihla jen pár jedinců, postupem času se ale začala šířit jako epidemie.

Evakuace obyvatelstva

V roce 2015 se už o nemoci oficiálně mluvilo jako o epidemii spánku. Tehdy postihovalo náhodné usínání na ulici během dne až 10 % obyvatelstva vesnice, uvádí Arabia Weather.

Jelikož se za hranicemi Kalachi nic podobného nedělo, vědci se začali o vesničku velmi zajímat. Bylo jasné, že problém musí způsobovat něco na jejím území. Došlo proto k plošné evakuaci všech osob a k důkladnému prozkoumání oblasti.

Mnoho lidí ze svého domova odmítalo dobrovolně odejít, ačkoli věděli, že jim hrozí náhlé usnutí a s tím spojená různá nebezpečí. Několikadenní spánek na ulici přinesl obvykle lidem jenom nemoci, někdy byli dokonce za bílého dne jakožto bezbranné osoby okradeni. Evakuovat se ale nakonec museli všichni.

Příčina spánkové nemoci

Server India Times uvádí, že první z teorií ohledně příčin spánkové nemoci byla bakterie, která měla v mozcích lidí způsobovat hromadění tekutin. Výzkumy ale nakonec ukázaly, že k ničemu podobnému ve skutečnosti nikdy nedošlo.

Skutečnou příčinou, proč lidé na ulici usínali, byl oxid uhelnatý. Vesnice je totiž obklopena uranovými doly, ve kterých se ho vyskytuje obrovská koncentrace. Se situací se bohužel nedalo nic dělat a lidem bylo řečeno, že se do svých domovů už ze zdravotních důvodů vrátit nemohou.

V současné době vesnici nikdo neobývá, pokud by ji někdo navštívil, měl by šanci spánkovou nemoc prožít na vlastní kůži. Usínání i na několik dní navíc podle výzkumů ovlivňuje také zvířata, která v místě žijí.

Zdroj: The Guardian, India Times, Arabia Weather

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články