Vánoční punč: Recept na klasiku pro dospělé i nealko verzi pro děti, která jim bude připomínat Grinche

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
punc
Zdroj: Shutterstock

K Vánocům neodmyslitelně patří teplé nápoje s vůní skořice, které nás v zimních dnech příjemně zahřejí a provoní naši domácnost. Nemusí to ale být jen čaj nebo svařák, spousta lidí miluje v tomto období také vánoční punč. Víte, jak si ho připravit snadno doma?

Když se řekne punč, většina lidí si vybaví teplý nápoj s příchutí vína, který se většinou snažíme držet dál od dětí. Někdy je ale těžké jim vysvětlit, že to, co voní po pomerančích a skořici, si dát nemohou. Proto je dobré mít v záloze také recept na „punč“ nealkoholický.

Ani jedna z uvedených verzí není nijak náročná a můžete si ji snadno připravit doma. Punč si tak můžete dopřát vždy, když na něj budete mít chuť, nikoli jen na vánočních trzích.

Vánoční ovocné potěšení

Klasický vánoční punč se skládá z ovocné šťávy, vína a rumu, popisuje Jímeto.cz. Na jeho přípravu budete potřebovat 500 mililitrů červeného vína, 150 mililitrů rumu, 500 mililitrů vody, 2 pomeranče, citron, skořici, hřebíček, badyán a med na doslazení.

Z jednoho a půl pomeranče si do sklenice vymačkejte šťávu. Zbylou polovinu si nakrájejte na kolečka, která poslouží jednak jako ozdoba, jednak se z nich jejich chuť vyvaří ještě přímo do nápoje, radí Sugar and Soul. Ovocnou šťávu nalijte do hrnce a přidejte vodu.

Citron si nakrájejte na kolečka a spolu s plátky pomeranče přidejte do hrnce. Přidejte trochu medu, stačí minimum, jen aby se punč provoněl – dosladit se dá kdykoli později. Následně přilijte víno a rum, přidejte koření a vše spolu chvíli povařte. Čím déle budete nápoj vařit, tím méně alkoholu bude obsahovat.

Vánoční punč pro děti

Příběh o zeleném Grinchovi, který nemá rád Vánoce, zná asi každý. Především ho ale milují děti. Připravte jim proto punč, který si s touto postavou hned spojí. Zamilují si tak nejen jeho chuť, ale i vzhled.

Potřebovat budete podle Eating on a Dime limetkovou šťávu, zelené a červené barvivo, citronovou limonádu, cukr krystal a podle úvahy také kousky ovoce, ideálně opět pomeranče a citrony. Nejprve smíchejte limonádu s limetkovou šťávou, a pokud není nápoj sám o sobě dost zelený, přidejte trochu zeleného barviva.

Okraje sklenice namočte ve vodě a následně je obalte cukrem, který předem smícháte s červeným barvivem. Do sklenice pak nalijte připravený nápoj, přidat můžete i kousky ovoce. Zelený nápoj s červenou „čepičkou“ bude dětem připomínat Grinche a na váš alkoholický punč si už nevzpomenou.

Zdroj: Jíme to, Sugar and soul, Eating on a dime, Delish

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články