Vánoční pokrmy mohou být pro vašeho psa nebezpečné. Upečte mu letos speciální psí cukroví

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
psi cukrovi
Zdroj: Shutterstock

Pokud se vám při pečení cukroví letos pod nohy pletl nějaký domácí mazlíček, pravděpodobně se vám jen snažil dát na vědomí, že byste ani na něj neměli o svátcích zapomenout. My lidé se během Vánoc přejídáme cukrovím a sem tam nějaký ten drobeček upadne i na zem. Naši psí přátelé si ale zaslouží víc než to.

Existuje velká řada druhů cukroví, které si letos můžete připravit. Věděli jste ale, že je také spousta receptů na cukroví pro psy? Důvodů, proč byste jim měli letos také upéct nějakou tu laskominu, je hned několik.

Kromě toho, že jim budete mít co dát, až budou u štědrovečerního stolu škemrat, jim tím ukážete, že jsou to plnohodnotní členové rodiny. Speciálně připravené psí cukroví je ale především pro zvířata výživné a zdravé a na rozdíl od toho lidského, o které se s nimi třeba někdy dělíte, jim nemůže ublížit.

Svoje cukroví jim nedávejte

Pokud si myslíte, že uděláte vašemu pejskovi dobře, když mu dáte ochutnat cukroví, které jste letos upekli, nejspíš se mýlíte. Může v něm totiž být řada věcí, které jsou pro psy nebezpečné. Například čokoláda podle pražské veteriny Animal Hope může u psů způsobovat záněty slinivky.

Káva pak i v malém množství může psům způsobit velké zdravotní problémy, a ve větším dokonce znamenat smrt. Mnoho druhů cukroví obsahuje pro změnu rozinky, po kterých u psa hrozí selhání ledvin.

Pokud mu tak chcete udělat na Vánoce radost, udělejte mu raději  speciální cukroví psí.

Cukroví pro vaše mazlíčky

Cukroví pro psy existuje celá řada. Jedním z oblíbených jsou například ovesné suchárky s vývarem, na které budete potřebovat jen 500 gramů celozrnné mouky, 200 gramů ovesných vloček, 40 gramů sádla a 300 mililitrů masového vývaru. Suroviny smíchejte, z těsta vytvarujte třeba kostičky a pečte vše při teplotě 180 °C cca 45 minut.

Další možností je do cukroví přidat i trochu ovoce a zeleniny, což vašemu psovi jedině prospěje. Udělejte mu například tuňákové sušenky s mrkví. Na ty budete potřebovat konzervu tuňáka ve vlastní šťávě, ovesné vločky, vajíčko a podle potřeby celozrnnou mouku.

Všechny suroviny smíchejte a vytvořte z nich na plechu vyloženém pečicím papírem lepivé placky. Ty se pečou asi 45 minut na 150 °C.

Posledním tipem na psí cukroví jsou sýrové keksíky. Potřebovat budete hrnek bezlepkové mouky, hrnek nastrouhaného sýra (ideálně mozzarelly), vajíčko, lžíci kokosového oleje a vývar.

V míse vyšlehejte kokosový olej a vejce a poté přidejte strouhaný sýr a mouku. V případě, že je směs hustá, můžete přidat trochu vody, ideální je ale spíše vývar.

Nakonec vznikne těsto, ze kterého by měly jít tvarovat malé placaté sušenky. Ty pečte 20–25 minut na 160 °C. Potom troubu stáhněte na 100 °C a pečte ještě další 2–3 hodiny.

Zdroj: Prima living, Akinu, Novinky, Animal Hope

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články